Domy ve vlastnictví města jdou do dražby, a nájemníci tak zřejmě skončí na ulici. Jedná se o městské domy na ulicích Čajkovského, Pekařské, Nákladní, Hrnčířské, Ostrožné a náměstí Osvoboditelů.

„Nepodporujeme prodej domů veřejnou dražbou, město by si mělo domy ponechat, nebo prodat pouze přímým prodejem nájemníků. Uvědomte si, že žádné volební období netrvá věčně,“ řekl na adresu radních Daniel Michalík z občanského sdružení Za důstojné bydlení.

Do diskuse se zapojil například také Vojtěch Turek (KDU–ČSL). „Lidi, co v bytech bydlí, šoupneme na ulici, protože nebudou mít pět milionů. Ať se domy prodají po bytech, považuji to za férový způsob.

Navíc peníze takto získané se tak rychle neutratí. Ten, kdo věří politikům, je bláhový,“ zdůraznil.

O zábavu se na zasedání postaral především Petr Dybowicz. „V domě bydlí moje teta, takže na tom mám osobní zájem. Je poslední z rodu Dybowiczů,“ rozesmál některé v sále.

„O odkoupení bytu žádá dvacet let, a nemá šanci ho získat. Mám doklady, které dokazují, za jaké ceny si koupili byty někteří zastupitelé. A to se vám zatmí před očima,“ řekl rozhořčeně, chvílemi až vulgárně Dybowicz.

Na to okamžitě reagoval primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS). „Mluvte slušně,“ upozornil ho.

Stranou nestála ani Pavla Brady (SNK ED). „Zachovejme se k nájemníkům férově a nechme byty v majetku města. Přinese to příjem i v budoucnu, nemyslete na krátkodobý příjem do kasy, který nám teď chybí,“ podotkla.

Lucie Orbanová, Veronika Schindlerová

Opavané primátorovi: Prosíme vás, neprodávejte domy ve veřejné dražbě

Na opavského primátora Zbyňka Stanjuru (ODS) a zastupitele se v těchto dnech písemně obrátili Pavel Stehlík, Dan Michalík, Miroslav Nedvídek a Lenka Mikulová jako zástupci občanského sdružení Za důstojné bydlení, které má téměř pět set členů.

Žádali, aby domy Čajkovského 3, Pekařská 48, Nákladní 21, Hrnčířská 8, Ostrožná 7 a Ostrožná 9 nebyly prodávány už schválenými nebo nově navrhovanými způsoby prodeje.

„Vážený pane primátore, vážení zastupitelé, prosíme vás, neschvalujte záměr prodat tyto domy formou veřejné dražby a zrušte schválený záměr prodat je dosud platným způsobem obálkovou metodou. Vyhověním naší žádosti prospějete statutárnímu městu Opava, kterému tím nesnížíte počet domů v majetku i svým občanům, kteří vám ve volbách dali hlasy“ uvádějí žadatelé.

Připomínají, že nastává čas, aby město lidem jejich přízeň oplatilo a odvolávají se na zákon o obcích, který nařizuje pečovat o zájmy občanů. Současně připomínají stále platný zákon o vlastnictví bytů, který podle nich město v rozhodnutích o způsobu prodeje svých domů stále obchází.

Nicméně zástupci občanského sdružení Za důstojné bydlení s touto svou výzvou neuspěli. Zastupitelé rozhodli, že byty se formou dražby prodají.

Jitka Hrušková