Během uplynulého roku zavítalo do Moravskoslezského kraje více turistů ze zahraničí, než tomu bylo v letech předchozích. A při svých návštěvách nevynechávají ani opavský okres.

„Nejčastěji jezdí do Opavy turisté z Polska, Německa, Rakouska a Slovenska. Občas se objeví ale třeba také Japonci, Kanaďané nebo Angličané. Standardně největší zájem mají o historické centrum Opavy a jeho památky, návštěvu Hlásky, Slezského zemského muzea, Obecního domu, Domu umění a oblíbené jsou také městské kostely," přiblížila Tereza Bílá z Městského informačního centra Opava.

Kromě samotné slezské metropole se hosté zajímají také o turistické vyžití v okolí. „Jedná se zejména o Hradec nad Moravicí, Raduň, Kravaře a oblast Hlučínska. Poláci často přijedou na kolech, a proto chtějí informace o cyklostezkách v okrese. Němci zde naopak hodně hledají své předky nebo v Opavě žili, a tak si přijeli zavzpomínat," doplnila Tereza Bílá. Tahákem jsou ale i vojensko technické památky jako Památník II. světové války

v Hrabyni či Areál čs. Opevnění v Hlučíně Darkovičkách.

AMERIČANÉ NA KOLECH

Také v hlučínském informačním centru je nejčastěji slyšet němčina a polština. „Zrovna dnes k nám zavítal starší německý pár. Většinou jde o lidi, kteří pátrají po rodinách, ulicích, neexistujících domech a podobně. Poláci se spíše zajímají o restaurace či koupání na štěrkovně.

Přibývá také anglicky hovořících návštěvníků. Nedávno zde byla skupina amerických cyklistů a překvapující bylo, jak náš region znali. Jeli cíleně za něčím," poznamenala Kateřina Korchanová z infocentra s tím, že počet zahraničních turistů se jednoznačně zvyšuje.

Někteří pak míří při svém pobytu v okrese také na Vítkovsko. „Převážně se jedná o turisty polské a německé národnosti. Nejvíce oblíbená je u nich zřícenina hradu Vikštejn, Kružberská přehrada, ale třeba také hrob Jana Zajíce na našem městském hřbitově," nastínila pracovnice vítkovského informačního centra Zuzana Skačíková s tím, že délka pobytu je různá, od prodlouženého víkendu po celý týden.