Stále po červené. Pokud se rozhodnete pro výlet po Opavsku, například od Müllerova domu k zámku ve Velkých Hošticích, stačí vám držet se červeně vyznačené turistické trasy. Chcete pak pokračovat ke kravařskému zámku? Opět následujte červené značky.

Nejen na Opavsku najdete turistické značky prakticky všude, ale má tohle značení v době plné technologií budoucnost? „Do lesa s mobilem v ruce nechci. Podle mě apkama nemůžeme opanovat všechno," říká český cestovatel Ladislav Zibura.

Podobný pohled na věc sdílí také Karel Markvart z Klubu českých turistů: „Lidé spíše jdou do přírody proto, aby se od těch technických hejblátek odtrhli. Ano, turisté mají s sebou v přírodě mobil, ale mají ho v batohu a často s vypnutým vyzváněním."

V celém kraji mohou lidé využívat přes 3,2 tisíce kilometrů značených tras. O ty se stará 133 značkařů, kteří jsou ve většině případů už v důchodovém věku. Proto KČT hledá nové značkaře.

Za Opavsko provádí nábor Jan Petránek (janpet007@seznam.cz).

Na druhou stranu je třeba dodat, že ačkoliv značkaři v průměru stárnou, ročně se jich vyškolí až sto. Turistům tak nehrozí, že by v dohledné době přišli o unikátní síť tras, které jsou například jiné než ty v sousedním Rakousku či Slovensku, kde vzdálenost mezi rozcestníky udávají v hodinách a ne kilometrech jako u nás, kde nemáme tak obtížný terén a časový údaj by mohl být zavádějící.