Už potřetí se na jednom místě sešli zástupci turistických atraktivit, obcí, měst, zámků, regionálních výrobců, spolků a mnohých dalších z opavského okresu, aby společně s návštěvníky otevřeli turistickou sezonu Opavského Slezska.

Po Hradci nad Moravicí a Hlučínském jezeře se místem konání stala přímo slezská metropole.

Akce odstartovala už před desátou dopolední, kdy na nádraží Opava východ přijel historickým vlakem Tomáš Garrigue Masaryk. Vozem se poté přesunul do Městských sadů, kde se odehrával hlavní program.

Úderem jedenácté pak prezident Osvoboditel letošní turistickou sezonu oficiálně zahájil. Duch první republiky byl však cítit takřka všude, neboť někteří svůj oděv sladili právě dobově.

Na pódiu mohli příchozí zhlédnout řadu představení, vystoupily třeba Klimkovické pjenice nebo dolnobenešovský Dolbend. Nenudily se ani děti, pro které byly připraveny různé soutěže.

„Vše se vydařilo. Na akci dorazilo několik tisíc návštěvníků, sady jsou rozlehlé, takže lidé se více rozprostřeli, což v Hlučíně nebo v Hradci nad Moravicí nebylo. Téma první republiky celý program ještě doplnilo a ozvláštnilo, atmosféra byla skvělá. Ohlasy jsou pozitivní jak od samotných návštěvníků, tak i od vystavovatelů. A nutno říci, že bylo také dobré počasí,“ zhodnotil letošní ročník ředitel Opavského Slezska a jeden z hlavních organizátorů celé akce Jan Černý.

„Na předchozích dvou ročnících jsem nebyla a trochu toho lituji, protože akce je velmi povedená. Velmi se mi líbí, že se vše nese v duchu první republiky, kostýmy i vystoupení různých souborů. To, že se všichni prezentují na jednom místě, je skvělý nápad,“ nechala se slyšet například jedna z návštěvnic sobotního otevírání sezony Bronislava Chřibková.

A nehovořila nejspíše jen sama za sebe, ale dost pravděpodobně i za mnoho dalších, kteří si do parku našli cestu, alespoň soudě dle jejich spokojených výrazů ve tvářích.