„Ve srovnání s loňským rokem je letošní návštěvnost stabilní a přibližně stejná. Zaznamenali jsme však zhruba dvojnásobný nárůst zahraniční klientely. Nejvíc návštěvníků už tradičně přijelo z Německa, z Polska, ze Slovenska a z Rakouska.

Nově náš region poznávali turisté z Ruska a větší počet jich přijel i z Francie,“ říká pracovnice Eva Balarinová.

V červenci prošlo opavským informačním centrem 2 276 návštěvníků a z nich bylo 228 zahraničních. V srpnu do centra zavítalo 2 832 turistů a z toho 201 zahraničních.

V informačním centru žádali návštěvníci mapky regionu, pídili se po možnostech kulturního i sportovního vyžití a také o historické památky regionu byl zájem. „V tomto směru jsme jim skutečně měli co nabídnout. Doporučovali jsme návštěvu hradeckého i raduňského zámku, golfová hřiště v Kravařích a v Šilheřovicích, Arboretum v Novém Dvoře a další přírodní nebo technické památky, kterých má Opavsko dostatek,“ konstatuje Eva Balarinová.

Kulturní nabídce velmi prospělo Opavské kulturní léto, které turisté mohli sledovat přímo v ulicích. „Mnohým se však nelíbilo, že nebylo v provozu kino. Zájemce o filmy jsme museli posílat do Ostravy,“ dodává Eva Balarinová.

Sportovně zaměření tuzemci využívali při návštěvách regionu také síť cyklostezek, ale často přijížděli na úplně jiné vyjížďky. Lákala je možnost večerního in-line bruslení. V tomto směru drží Opava primát, protože je jediným městem v republice, které tyto vyjížďky organizuje pravidelně.

Nabídky pro zájmové vyžití sice byly hodně pestré, ale znovu vázla možnost ubytování. Už vloni si turisté často stěžovali na nedostatek kvalitních kempů a letos byla situace úplně stejná. Pokud statutární město Opava skutečně chce podporovat růst cestovního ruchu nejenom na papíře, nemělo by tento přetrvávající nedostatek dlouho podceňovat.