Letošní ročník bude specifický v několika ohledech. A to například už místem samotného zahájení, které se uskuteční na Horním náměstí. Organizátoři tím chtějí odkázat na legendární Pedál Cup ze 14. srpna 1977, při němž bylo pozatýkáno téměř třicet lidí.

Slovo pedál bylo původně odvozeno z polštiny, ale v této souvislosti šlo o místní označení burana. Skupina mladých lidí se tehdy rozhodla uspořádat recesistickou akci a účastníci se oblékli do neobvyklých oděvů.

V pohnuté době po lednovém zveřejnění Charty 77 ale toto setkání u Koule neuniklo pozornosti bezpečnostních složek.

„Tenkrát jsem byl přítomen pouze jako divák, takže jsem neměl na sobě žádný převlek, a nebyl jsem tedy mezi zadrženými. Mnozí ale takové štěstí neměli. Někdo šel se slepicí pod paží, jiný s nůší, hráběmi, demižonem plným vína a podobně. Všichni zatčení měli na sobě něco, co se neslučovalo s tehdejším normálním oděvem, a celá akce tak způsobila srocení většího počtu lidí.

Proto čelili trestnímu stíhání za výtržnictví. I když se úřady snažily jednání účastníků překvalifikovat aspoň na přestupek proti socialistickému soužití, zadržení nakonec byli propuštěni, trestní stíhání bylo zastaveno a úřady konstatovaly, že jde o slušné občany,“ vracel se v čase jeden z organizátorů Týdne divů, Milan Selingr.

Ten se mimochodem, zúčastnil už jeho prvního ročníku v roce 1974. „I když se za minulého režimu vyskytly problémy s organizací, vždycky jsme tvrdili a stojíme si stále za tím, že tato akce byla naprosto apolitická. Totéž platí také o Pedál Cupu. Šlo o spontánní setkání lidí v centru města.

Doteď si vzpomínám, jak trolejbusy projíždějící kolem zastavovaly. Jiný ročník už se po tom průšvihu se zatýkáním neuskutečnil. Na tuto památnou akci bychom chtěli letos odkázat,“ pokračoval.

Slavnostní zahájení čtyřiačtyřicátého ročníku se bude konat v pátek 28. července od 17.30 na Horním náměstí v Opavě. Osmička týmů se následně pustí do týdenního zápolení v různorodých disciplínách. Na začátku přitom byly pouze tři – fotbal, mariáš a golf.

„Dneska už jich máme šestnáct. Jsou mezi nimi divácky vděčné disciplíny. Zmíním třeba hod galoší naplněnou vodou, boj na kládě, pití piva na hlavě, hod vejcem anebo na závěrečném Plesu Ugandy i takzvaných Sedm statečných, štafeta pití piva na čas,“ komentoval manažer B-Teamu, jednoho z uskupení startujících na letošním ročníku Týdne divů. Ten mimochodem potrvá až do neděle 5. srpna.

Přesný program naleznete na internetových stránkách www.tydendivu.cz.