Sláva u nového skateparku

Od soboty 15. do čtvrtku 20. září budou v Opavě probíhat akce Evropského týdne mobility.

Ty zahájí slavnostní otevření nového skateparku v Městských sadech, kde jsou naplánovány závody ve třech soutěžních disciplínách skateparku, bowlu a besttricku. Příznivci inlinů pak mají možnost účastnit se noční projížďky Blade Nights Opava, která začíná v osm hodin večer.

V pondělí 17. září bude Schösllerův salónek v Obecním domě patřit od 17 hodin besedě na téma Nové trendy v cyklodopravě a rozvoj sítě cyklostezek v našem městě.

Čtvrtek: den bez aut

Ve čtvrtek 20. září bude od 9.00 hodin probíhat Den bez aut. Horní náměstí zaplní bohatý program doplněný spoustou zajímavých informací. V tento den budou do páté hodiny odpolední uzavřeny ulice Dolní náměstí, Mezi Trhy, Pekařská (k Domu umění) a Mnišská. Během Dne bez aut po těchto ulicích projede jen městská veřejná doprava.

Tentýž den od 17.00 hodin se bude konat Běh centrem Opavy. „V centru města bude připraven 1,5 km dlouhý okruh. Je jen na vás, kolikrát zvládnete trať absolvovat. Pro nejrychlejší účastníky 10,5 km tratě budou připraveny drobné ceny a pro ostatní příznivce zdravého životního stylu diplomy za účast," uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Hlučín uzavře Mírové náměstí

Hlučín se podobně jako Opava zapojí do Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut.

V rámci prvně zmíněné akce se v pátek 14. září v místním kulturním domě uskutečnila cestopisná přednáška o Skotsku pro studenty gymnázia a žáky druhého stupně základních škol. Na neděli 16. září je naplánována cyklojízda po cyklostezkách Hlučínska. Začíná se v 10 hodin na Mírovém náměstí.

Během úterý 18. září je na programu dopravně bezpečnostní akce pro žáky základních škol s Policií České republiky.

Mezi 20. září a 5. říjnem proběhne v hlučínském kulturáku výstava výtvarných prací žáků základních a mateřských škol. Na témže místě se pak ve čtvrtek 20. září představí Dětský dopravní kabaret. Evropský den aut připadá hned na následující pátek. Pro automobilovou dopravu bude uzavřeno náměstí a část silnice u kulturního domu.

Na Mírovém náměstí se žáci základních a mateřských škol mohou zúčastnit soutěže v jízdě zručnosti a dopravních znalostech nebo malování na asfalt. Téma je jasné: doprava.

Do Týdne mobility se zapojí i Bolatice

Prvními cyklovýlety do okolí obce pořádanými Turistickým klubem až do čtvrtka 20. září započne v neděli 16. září program Týdne mobility v Bolaticích.

Každý den zde poté budou na pořadu rozmanité akce a aktivity směřující ke zlepšování ekologické situace v zemi a zjednodušení života chodcům. Do soboty 22. září se zde bude postupně konat například měření kyselosti dešťů, dopravní soutěže, rozmanité besedy, Den otevřených dveří v bolatické čistírně odpadních vod a mnoho dalšího.

V úterý 18. září mezitím přijde řada i na Den bez aut, malování místních dětí na asfalt či koloběžkové a in-line závody.