Do této celoevropské kampaně se od 16. do 22. září tradičně zapojí i město Hlučín. Letošní téma zní: Vyber. Změň. Zkombinuj.

„V tomto roce uspořádáme již druhý ročník akce Na úřad bez auta! Společně s námi se této události 21. září zúčastní také pracovníci krajského úřadu, z městských úřadů Kopřivnice, Krnova a Opavy. Ve svých městech ji budou propagovat stejně jako my," prozradila Tereza Kubinová z hlučínské radnice.

Smysl akce spočívá v tom, že pracovníci úřadů se do práce a zpět domů dopraví pomocí jiných dopravních prostředků než je auto. „Mohou přijet na kole, koloběžce, vzít si in-line brusle nebo použít veřejnou dopravu," doplnila Tereza Kubinová s tím, že je možné přijít do práce i pěšky.

Za technický průkaz jízdenku

Možnost dlouhé procházky budou mít lidé také na 16. ročníku Pochodu kolem Dobroslavic, který se uskuteční 20. září. Osm kilometrů dlouhá trasa nabídne ideální příležitost, jak oslavit blížící se Den bez aut.

Upozorňovat na stále narůstající negativní vliv automobilové dopravy budou rovněž v Opavě. Slezská metropole totiž připravila ve spolupráci s městskou hromadnou dopravou akci, kdy řidičům stačí, aby se ve vozech MDPO prokázali malým technickým průkazem vozidla a získají jízdenku zdarma.

„Chceme všem, kteří po Opavě cestují trolejbusy či autobusy, ukázat, že je to pro naše město nejen ekologicky prospěšné, ale i pro ně samotné časově i ekonomicky výhodnější," vysvětluje předseda představenstva MDPO Adam Ludvík Kwiek.

K ekologickému smýšlení ovšem nevyzývají pouze města a obce, ale například také Českobratrská církev evangelická. Ta vyzývá věřící, aby v neděli 20. září vyrazili do kostela s přilbou a na kole. Připomíná také, že používání automobilů s sebou přináší řadu nepříjemných důsledků jako je hluk, který se podepisuje na psychice lidí, a nebo znečištění ovzduší.

„Podle výzkumů způsobuje znečištěné ovzduší každý rok předčasnou smrt asi 9 000 Čechů. Akce Do kostela na kole je obrazem nejúplnějšího jednání člověka. Nežádá přitom službu od druhých ani nezatěžuje přírodu, ale navíc udržuje sám sebe v kondici," dodává synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

Petr Večeřa