Sportovní akce a besedy odstartovaly Evropský týden mobility. V rámci řady akcí má především mládež získat širší povědomí o problematice dopravy ve městě.

„Ve středu byl například v centru města Smokeman, který prostřednictvím pojízdného kotle seznamoval diváky s ovzduším ve městě. Do čtyř hodin si žáci mohli prohlédnout také elektromobil," vypichuje z dosavadního průběhu kampaně koordinátora akce Petra Veličková.

Program bude pokračovat i v pátek. Do Opavy přijel ODISbus, speciálně upravený autobus, ve kterém se zájemci dozví nejen o integrovaném systému ODIS, ale také spoustu dalších informací. Lidé vůz naleznou na Horním náměstí od 10 do 17 hodin.

„Dalším bodem programu jistě potěšíme malé i velké cyklisty se zájmem o přírodu, budou si s námi totiž moci vyjet v sobotu 19. září na cyklovýlet údolím Raduňky do Jakubčovic a zpátky do Opavy. Cestou se uskuteční přírodovědné zastávky odkrývající zajímavosti okolní přírody. Vyjíždět se bude ve 13 hodin od kostela v Kylešovicích," pokračuje Veličková.

Akci podpoří také zaměstnanci magistrátu v rámci akce Na úřad bez auta! O den později se mohou zapojit všichni lidé ve městě. Pokud nechají svá auta doma, mohou se svézt městskou hromadnou dopravou zdarma. Stačit jim bude platný technický průkaz vozidla.

„Náš dopravní podnik se připojuje ke Dni bez aut již tradičně," řekl předseda představenstva MDPO Adam Ludvík Kwiek a doplnil: „Letos však chceme ukázat především těm, co dávají před MHD přednost svým autům, že cestovat po Opavě našimi trolejbusy či autobusy je pro naše město nejen ekologicky prospěšné, ale i pro ně samotné časově i ekonomicky výhodnější."