Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psi byli zachráněni před jistou smrtí

Na Opavsku se od začátku letošního roku objevily hned tři případy týrání psů, které pořádně pohnuly žlučí veřejnosti. Jeden byl evidován přímo v Opavě, další dva pak v obcích na území opavského okresu. Psí životy zachraňovali dobrovolníci.

5.3.2017
SDÍLEJ:

Fenka německého ovčáka Twigi byla nalezena u rybníku v Jančí.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Něco podobného dobrovolníci nepamatují

Barbora Tocauerová funguje jako předsedkyně Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat. Osobně přispěla k záchraně všech psů, kterým na začátku tohoto roku šlo o život. Naposledy vyjela na rybník v Jančí. Dostaly se k ní totiž zprávy, že se v jeho okolí zmateně pohybuje fenka německého ovčáka.

„Informace ke mně doputovala prostřednictvím facebooku. Příspěvek sdílelo okolo 1 400 lidí. Vydala jsem se na místo a chvíli trvalo, než se mi povedlo najít správnou lokalitu. Fenku, kterou jsme později pojmenovali Twigi, jsem objevila uprostřed rybníka. Byla absolutně vysílená, podvyživená a především slepá," komentovala Barbora Tocauerová, která si myslí, že psa jeho majitel opustil schválně:

„Takto zhýrale pes nevypadá po několikadenním bloudění. Veterinární lékaři jí dělali testy, které vycházely velmi špatně. Přikláněli se k utracení, já se však s tím po tom, čím si Twigi prošla, nemohla smířit. Udrželi jsme ji při životě. Dneska už se o ni stará speciální organizace."

Nedlouho předtím její spolek zaznamenal snad nejotřesnější letošní případ týrání. U jednoho z rodinných domů v Melči byl připoután zhruba čtyřletý voříšek Mišutka železným řetězem. Ten ho měl nejspíše po dobu několika měsíců uvázán kolem krku. Za tu dobu se mu zaryl tak hluboko do masa, že se pes sám málem dekapitoval.

Pes měl rezavý řetěz zařezaný hluboko do krku. Od jisté smrti ho v Melči dělily dny možná týdny.

Život mu zachránili lidé, kteří se do domu, jenž byl určen k prodeji, přišli podívat v rámci prohlídky. Kdyby psa nepřevezli k veterináři, nejspíše by do několika dnů zemřel.

„Osobně jsem se vydala na místo a dům našla. Dozvěděla jsem se, že majitelka je v exekuci a má jít do vězení. To mě odradilo od podání trestního oznámení. Věděla jsem, že potrestána bude. Udivila mě lhostejnost lidí z okolních domů. Pes byl připoután na zahradě asi pět metrů od cesty. Přijde mi divné, že si nikdo ničeho nevšiml," pokračovala Barbora Tocauerová.

Voříšek se i navzdory hluboké ráně a infekci ze zranění dostal, v současnosti je u pěstounky a čeká na zájemce. Nevybíravé zacházení na něm nezanechalo psychické následky.

Přečtěte si: Otřesný případ týrání v Melči. Pes se na rezavém řetězu mohl sám dekapitovat

Pochybilo v případě nalezených bíglů město?

Úplně první případ letoška byl ohlášen z Kylešovic. Místní žena zde provozovala množírnu bíglů. Takzvané „bezpapírové" křížence dle Barbory Tocauerové prodávala jako pravé, a když nakonec skončila ve vězení za jinou trestnou činnost, v domě v ulici Jóži Davida po ní zůstalo čtyřiadvacet psů.

„Každý den se o ně jezdil starat muž, s nímž dříve žila. Vypustil je a nakrmil. Nakonec se obrátil na opavský magistrát a požádal jej o pomoc," komentovala Barbora Tocauerová.

Smečka bíglů žila v otřesných podmínkách.Přístup odboru životního prostředí ji však velice zklamal. „Nikdo se nám nijak nesnažil pomoci, nepodpořil nás. Ilona Drešlová celou věc přehodila na Evu Cenkovou, která má chovatelskou stanici bíglů v Mokrých Lazcích, aniž by se s námi předem spojila. Nám, dobrovolníkům, kteří za to nic nemají, se dům podařilo kompletně vyklidit za dva týdny.

Bíglů se ujali členové organizací, které se věnují záchraně a ochraně takových psů. Tato záchranná akce přitom vyšla na 100 tisíc korun. Psi žili v hrozných podmínkách (viz fotografii), museli se nechat odčervit, naočkovat… Byla s tím spousta práce," líčila dále.

Ilona Drešlová však své pochybení důrazně odmítá. Dle svých slov postupovala jedinou možnou cestou: „Obrátila se na nás dcera majitelky. My jako město ale nemáme pravomoc k tomu, abychom psy mohli přijít odebrat. Právě proto jsem dceři doporučila chovatelskou stanici v Mokrých Lazcích.

Nešlo však o přehození. Komunikace a domluva musí proběhnout mezi majitelem a stanicí. Nejde o záležitost, kterou vyřizuje město."

Majitelé, co zvířata tyranizují, jsou špatně postižitelní

Víta Máčela překvapilo, ke kolika případům týrání psů letos na Opavsku došlo.

S případy týraných psů přišel do kontaktu veterinární lékař Veterinární nemocnice Radomíra Hynara v opavské Jaktaři Vít Máčel. Také on si myslí, že začátek roku na území Opavska byl z tohoto pohledu poněkud krušný.

Boj proti lidem, kteří se zvířaty bezohledně zacházejí, je podle něho ovšem velmi složitý. „I prostřednictvím krajské veterinární správy se snažíme o to, aby takové majitele stihly nějaké tresty. Alespoň finanční sankce a podobně," přibližoval opavský veterinář a vzápětí objasnil největší problém, s nímž se příliš hnout nedá:

„Drtivá většina majitelů zvířat, kteří se týrání dopouštějí, jsou sociálně slabí. Kolikrát jde o bezdomovce, po nichž nelze prakticky nic vymáhat. Já osobně si nepamatuji na žádný případ, při němž by nějaká pokuta padla."

S týranými zvířaty v rámci své profese přichází do kontaktu, samotného ho však překvapil jejich počet. „V loňském roce jich taky nebylo málo, ale letos máme za sebou leden a únor a hned tři takové případy, z toho dva obzvlášť závažné," mínil dále Vít Máčel, jemuž se do paměti vryl především příběh fenky německého ovčáka Twigi.

„Měla vážné zdravotní problémy. Nebyla jen slepá a podvyživená, ale trpěla také cukrovkou. Byla v opravdu špatné kondici. Pes jevil známky toho, že s ním dlouhodobě bylo zacházeno velice špatně," komentoval.

Také případ voříška Mišutky s hluboko zařezaným řetězem kolem krku nebyl vůbec příjemný. „Podobné záležitosti, kdy pes je takto dlouho uvázán, jsme už řešili. Nic ovšem nebylo tak závažné. Nechybělo mnoho a pes by se vlastně sám zabil. Na druhou stranu Mišutka oproti Twigi nebyl týrán v tom smyslu, že by byl podvyživený. Minimálně dostával stravu. S kondicí u něj nebyl problém," uzavřel veterinární lékař Vít Máčel.

Jak zní zákon?Zvíře týrá ten, kdo s ním zachází surovým nebo trýznivým způsobem veřejně nebo na místě, které je veřejnosti přístupno. Takový člověk může pobýt ve vězení až na dva roky. Trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců až do tří let pak můžete vyfasovat, jestliže týráním zvířeti způsobíte trvalé následky nebo dokonce smrt.

Stejné trestní sazbě se vystavuje i ten, jenž už v minulosti surovým nebo trýznivým způsobem se zvířetem zacházel. Jeden rok až pět let potom může za mřížemi strávit člověk, který se takového zacházení dopustil u většího počtu zvířat.

Autor: Petr Dušek

5.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení