Atraktivní podívanou si nenechaly ujít tisíce lidí. Přilehlé pole se změnilo v obrovské parkoviště, parkovalo se rovněž na zpevněné ploše u blízké větrné elektrárny. K bitvě, v níž proti sobě stála vojska Marie Terezie a pruského krále Fridricha II, zde došlo 28. června 1758. Zatímco tehdy bylo podle historiků špatné deštivé počasí, v sobotu sice foukalo, ale občas vykouklo i sluníčko.

Mezi diváky přihlížejícími bitvě, v níž se na obou stranách střetla zhruba stovka vojáků, byla slyšet kromě češtiny také němčina a polština. Zatímco na bojišti fiktivní vojáci umírali, návštěvníci se chvílemi museli zasmát i bezprostřednímu komentátorovi celé bitvy. „Zase jsem se splet, co to blábolím,“ smál se sám sobě komentátor, nicméně bylo znát, že historii bitvy a její souvislosti má v malíčku.

V dávné bitvě šlo o Moravu. Když Fridrich II obléhal Olomouc s cílem připravit Marii Terezii o Moravu, potřeboval pro své vojáky zásoby. Ty mu měl přivézt zásobovací oddíl z Nisy přes Opavu a Budišov nad Budišovkou. Když pruský konvoj chráněný vojáky plukovníka Wilhelma von Mosel dorazil k pláním Červené Hory, čekal tam na něho generálmajor rakouského vojska Ernst Gideon von Laudon. Strhla se tu bitva, která byla předstupněm rozhodující bitvy u Domašova. K té došlo druhý den. Po sedmihodinovém boji byl pruský konvoj rozprášen.

Rekonstrukce bitvy o Moravu se účastnily kluby vojenské historie ČR, Rakouska, Německa a Polska. Hlavním pořadatelem je občanské sdružení Vlastenecký poutník z Bruntálu.