Mají jednu přednost: jsou levnější. Jedna taková, s kapacitou čtyřiceti míst, se nachází například v Hradci nad Moravicí. Provoz je tady celoroční, hlavní sezona pak od května do října. „Spíše tu jezdí skupinky na soustředění a výlety než jednotlivci. Ubytovávají se tady také dělníci, když tu mají práci,“ potvrdila provozovatelka ubytovny Gabriela Hochgesandtová. Podle jejích slov je zde také restaurace, takže ubytovna nabízí možnost penze, nebo polopenze. Za osobu na jednu noc bez jídla pak zaplatíte sto třicet korun.

Celoročním provozem se může pochlubit také Turistická ubytovna TJ Sokol v Horní Lhotě. Vzhledem k tomu, že součástí zdejší ubytovny je i tělocvična, jezdí zde ženy na aerobik, nebo tu mívají děti soustředění. „Máme nízké ceny, takže je ubytovna využívána. Především o prázdninách a v průběhu roku o víkendech. Mimo jiné je tady možnost oslav a dělají se tady i svatby,“ řekla zaměstnankyně ubytovny Margita Dardová. Celková kapacita padesáti lůžek je rozdělena do dvou deseti, dvou dvanácti a jednoho šestilůžkového pokoje. Návštěvníci mohou využít hřiště, stolní tenis a k pronajmutí je i kuchyň. V zimním období je navíc poblíž lyžařský vlek.

Ubytovat se na svých cestách můžete také v Bolaticích, a to v turistické základně Vesmír. Stejně jako ve výše zmíněných ubytovnách, také tady je provoz celoroční. „Máme to především pro dětské a mládežnické kolektivy. V současné době máme obsazeno téměř na celé léto,“ tvrdí zaměstnankyně základny Dagmar Kocurová a dodává: „Školních výletů tady letos moc nebylo. Ubytovávají se u nás hlavně turistické oddíly, tábory nebo děti z center volného času.“ Využít mohou turisté také velmi dobře vybavené kuchyně. „V případě špatného počasí je tady herna, stolní tenis, televize a stolní fotbal,“ řekla Kocurová. Přestože tělocvična není součástí turistické základny, lze to podle jejích slov zařídit v místní škole. „Buď tělocvičnu zařídíme sami, nebo předáme kontakt, kde je možné se domluvit,“ dodala. Sedmdesát korun v létě, osmdesát v zimě. To zaplatíte za osobu a noc v turistické základně v Klokočově, jejímž provozovatelem je krajské středisko volného času Juventus Karviná -centrum Vítkov. V objektu je k dispozici klubovna, tělocvična i možnost vaření. „Přes zimu moc ubytovaných nemáme. Jaro, léto a podzim jsou určitě mnohem lepší. Během léta tu bývají lidé více dnů, přes rok pak o víkendech,“ uvedla zaměstnankyně centra Vítkov Květuše Skurková.