Třetím účastníkem byl odborník na epifytické mechorosty Vítězslav Plášek, pedagog Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Společně se 4. ledna vypravili do Chile k sesbírání materiálu pro výstavu, která bude v novodvorském arboretu otevřená od 24. února do 13. dubna.

K tomu je opravňovalo získané mezinárodní povolení na sběr v národních parcích. Přinesené vzorky rovněž obohatí muzejní sbírky. Expedice byla v souladu s mezinárodním projektem, jehož zadavatelem je Chilská agentura ochrany přírody CONAF. Byl vypsaný hlavně pro studium epifytických mechorostů a následně do něj byli zapojeni i dendrologové opavského muzea jako experti na determinaci hostitelských dřevin.

Pedolog v oboru znečištění a zatížení půd těžkými kovy měl v expedici také své důležité určení. Cíl projektu byl v získání co nejvíce dat o epifytických mechorostech Chile a popřípadě v odhalení nových druhů.

„Chile je rozlehlá a zajímavá země,“ říká člen muzejní expedice

Mezi třemi účastníky třítýdenní expedice v Chile, kteří se minulý týden vrátili domů, byl také náměstek pro přírodní vědy Slezského zemského muzea Petr Vlk. Jako dendrolog se zajímal hlavně o původní dřeviny, zvláště o ty, na kterých rostly mechorosty.

Kdy přišel nápad na výjezd do Chile?

Cestu jsme plánovali už dva roky, ale vyšlo nám to teprve letos. Zajímaly nás hlavně rody epifytických mechorostů a stromy, na kterých rostou. Byli jsme dost překvapení, že jsme je nenašli na severu země žádné mechy, ani u vodních toků, kde se v Evropě hojně vyskytují. Nejvíce sběrů jsme učinili ve střední a hlavně v jižní části Chile. Pro naše muzejní sbírky jsme nasbírali též minerály a horniny, semena dřevin a dřeviny pro herbář.

Před několika lety měli dva čeští vědci na expedici v Indii po sbírání brouků a podobné havěti velký problém.

My jsme neměli sebemenší problémy, protože jsme získali mezinárodní povolení na sběr v národních parcích. Tím bylo naše sbírání legální a žádných sankcí jsme se obávat nemuseli. V Chile si národní parky hodně cení a tomu odpovídá i jejich ochrana.

Nebáli se vás tam po zjištění národnosti pustit? Jeden Čech jim v Patagonii poměrně nedávno proměnil kus parku v troud.

Nebáli se a my jsme tam na oplátku nic nezapálili. Ale vážně – v tom parku jsme byli a většinou jsme se pohybovali v nepoškozené části. Okrajově jsme však projížděli i tu vypálenou a důsledky požáru jsou v ní pořád hodně viditelné. Spali jsme většinou pod stanem a civilizaci se sprchou jsme si dopřávali jen zhruba co pět dnů.

V noci byla u gejzírů teplota kolem nuly a ve dne stoupla na 25 stupňů. Na poušti bylo ve dne mezi 40 a 50 stupni a v noci teplota zase podstatně klesla. Teploty byly pro nás příjemné díky tomu, že v Chile léto právě začínalo. Teď už je v plném proudu s odpovídajícími vedry.

Jak jste se stravovali?

Z finančních důvodů jsme se nejčastěji živili churrascem, sendviči a pizzou. Moc nám chutnaly plody moře i ryby, ale pro jejich cenu jsme si je mohli dopřát jen výjimečně. Chilané mají v oblibě smažená jídla a také podle toho vypadají.

Můžete přiblížit nějaké zajímavosti?

Zážitky byly rozmanité, takže vybírám namátkou. Chilané jsou příjemní, policisté neúplatní, každá ulice má svého metaře i hlídače parkoviště a anglicky se cizinec domluví jen v některých hotelích. Domlouvali jsme se trochu španělsky a hlavně mezinárodní mluvou rukama – nohama.

Překvapily nás cesty obehnané ostnatým drátem, kvůli kterým nebylo možné sjet k moři ani na jiná místa. Snad každý Chilan má velký terénní vůz a značkový mobil. Obě tyto věci jsou tam cenově poloviční než u nás, benzín je srovnatelný a jídlo, pití, taxíky a ubytování mají poměrně drahé.

Přivezl jste si kromě suvenýrů i nějaké větší zážitky?

Zážitků mám spoustu a teď si je teprve v klidu třídím. Rozhodně nezapomenu na naši procházku po minovém poli. Zapadli jsme s autem do písečné návěje a hledali jsme proto objížďku volnou krajinou. Při hledání jsme se nevědomky prošli po minách. Ze Santiaga do Aricy jsme dojeli současně s účastníky Rallye Paříž – Dakar a to byl příjemný zážitek.

Policisté nás považovali za doprovodný tým, a tím jsme měli volný průjezd městem společně se závodníky. Moc rádi jsme to využili.