Jednou z těch šťastnějších, kteří práci mají, je například šestadvacetiletá Iveta Pyszková z Jablunkova. Ta zůstala v Opavě i po ukončení studia učitelských oborů Český jazyk a Němčina na místní Slezské univerzitě. Tyto předměty bude od září vyučovat na Střední zdravotnické škole v Dvořákových sadech.

Ze své nové životní role je stejně nervózní jako řada prváků, kteří ještě nevědí, co je přesně čeká. „Příští týden budu poprvé představena novému, veskrze ženskému kolektivu. Nevím ještě, co mě tam očekává, ale doufám, že od ostatních budu cítit podporu,“ vysvětluje a dodává, že kromě ní nastupuje ještě jedna nová kantorka, takže si myslí, že by mohla mít hned z počátku ve sborovně spřízněnou duši.

Na jednu stranu se těší, na druhou stranu má obavy z chování studentů. „Bojím se také, že budu mít na žáky vyšší nároky, než budou schopni splnit,“ přiznává, protože od dřívějších absolventů slyšela, že očekávání kantorů se často ukáží jako naivní.

Ne všichni absolventi učitelských oborů všakmají takové štěstí jako Iveta. Podle informací Rudolfa Chamrátha z ÚP evidují jeho kolegové již zmíněných 19 absolventů pedagogických fakult, kteří hledají práci.

„Pokud jde o šance o zaměstnání, myslím si, že jsou celkem dobré. Během školního roku totiž evidujeme jen velmi malý počet těchto absolventů,“ dodal Rudolf Chamráth.