Čtyři roky studují maturitní obor, na kterém je rodiče drží zuby nehty. Pak ale studenti dojdou ke státní maturitě, kde je na všechny stejný metr. A někteří z nich selžou. Proto se nezřídka stává, že v devatenácti letech nastoupí do prvního ročníku učebního oboru, který nejen dokončí, ale také takřka s jistotou najdou uplatnění.

Přestože si mladí lidé mohou mnohdy trápení na středních školách ulehčit, výuční list se bere jako poslední volba. „Ve společnosti panuje názor, že kdo nemá maturitu, jako by nebyl," shodují se ředitelé opavských učilišť. Jedním hlasem ale dodávají, že o uplatnění jejich absolventi nemají nikdy nouzi.

S maturitou práci nenajde, s výučním listem ano

Vystudoval podnikatelskou střední školu, dokončil maturitu, ale poté nastoupil na SOU Stavební do Opavy. I takový případ eviduje ředitel Miroslav Weisz. „Zjistil, že nemá uplatnění, proto si následně chtěl doplnit řemeslný obor," vysvětlil ředitel SOU stavební.

Na své škole eviduje největší zájem o učební obory jako je elektrikář nebo zedník. Nejméně vyhledávanými jsou naopak klempíř a tesař. „Je to dáno tím, že poslední dvě zmíněné profese jsou více fyzicky náročné, chlapci proto mají někdy z tohoto oboru trochu obavy. Poptávka po klempířích i tesařích je přitom velká. Spolupracujeme s několika firmami, takže tyto informace máme přímo od zdroje," doplnil Miroslav Weisz.

I on se pozastavuje nad tím, jak o učební obory v poslední době upadá zájem. „Bohužel je to dáno tím, že ve společnosti panuje takové přesvědčení. Výuční list je až na nejnižších příčkách, co se týče nějaké prestiže," uzavřel Miroslav Weisz.

Kovy obrábí i dívky

„I nám se nezřídka stává, že v prvním ročníku míváme devatenáctileté učně, zdaleka ne jen ty patnáctileté nebo šestnáctileté. Rodiče často drží děti čtyři roky na střední škole přes veškeré čtyřky a reparáty. Pak ale nezvládnou státní maturitu," potvrdil i ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a Vyšší odborné školy Martin Ruský.

Škola nese dlouhý název z toho důvodu, že vznikla před pár lety sloučením škol SOU Husova a Střední a vyšší odborné školy. Pokud se absolventi základních škol rozhodnou pokračovat právě na Husovce, pak nejčastěji volí obory jako je Kadeřník, Kuchař/ Číšník a Cukrář.

„Naopak mezi ty méně oblíbené patří Řezník a Pekař. Proč tomu tak je, neumím říct. V případě obou oborů spolupracujeme s firmami, takže učni po dokončení uplatnění mívají," podotkl Martin Ruský.

Dobrou spolupráci s firmami si pochvaluje i ředitel Střední školy technické Josef Vondal. „Pokud jsou učni šikovní, většinou si je zaměstnavatelé na praxi vyhlédnou. A spolupráci s firmami máme výbornou, učně posíláme na praxi takřka do třiceti společností. Jak se předvedou, je čistě na nich," podotkl ředitel školy často zvané jako Kolofikáč s tím, že nejčastěji preferované obory jsou Mechanik/seřizovač a Obráběč kovů.

Raritou je, že na technické obory se čas od času zatoulají také děvčata. Na rozdíl od chlapců prý bývají v některých pracích pečlivější.