Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) vydalo varování, že množství různých výrobků z oblasti osobní hygieny komplikuje fungování veřejných kanalizací a zvyšuje náklady na čištění odpadních vod.

Členy SOVAK ČR jsou například Krnovské vodovody a kanalizace KVaK, VAK Bruntál nebo Aquastop, který působí v oblasti Karlovic, Valšova a Malé Morávky.

Výrobky jako vatové tyčinky, hygienické vložky, nebo dětské a odličovací ubrousky nejsou v kanalizacích nic nového. Provozovatelé kanalizací a čistíren odpadních vod se s nimi setkávají již řadu let. Problém je, že jich přibývá. Češi se například naučili splachovat roličky od toaletního papíru a v záchodech končí i další odpad, který se dřív likvidoval jiným způsobem.

„V poslední době někteří výrobci produktů osobní péče uvádějí na trh vlhčené ubrousky jakožto částečnou náhradu toaletního papíru, které lze dle jejich deklarace stejně jako toaletní papír spláchnout do kanalizace. Taktéž někteří výrobci toaletního papíru vyrábějí tento produkt s nosičem ruličkou, který označují za rozpustitelný," upozornil Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR jménem provozovatelů kanalizací.

S problémem v podobě vlhčených ubrousků se potýkají také zaměstnanci technických služeb v Hradci nad Moravicí. „Problém s ucpanými kanalizacemi je stále aktuální. Největší potíže nám způsobují vlhčené ubrousky a další hygienické potřeby podobného typu, které rozhodně do kanalizace nepatří," uvedl ředitel TS Hradec nad Moravicí Roman Celta s tím, že přečerpávací stanice ve městě musí technické služby čistit minimálně dvakrát za týden.

Výjimkou pak nejsou ani víkendové výjezdy. „Snahu o osvětu tohoto problému máme, naši občané o něm vědí. Bohužel je mezi nimi stále hodně takových, které to rozhodně netíží. Navíc teď v zimním období je situace horší, protože jsou víka kanálů často zamrzlá," dodal k tématu Celta.

David Beinhauer, Fidel Kuba