„Loňský první ročník této celorepublikové akce se shledal s velkým úspěchem, zúčastnilo se jej na šest tisíc dobrovolníků, kteří na 280 místech České republiky sesbírali na 350 tun odpadu. Třešničkou na dortu bylo nejen pro organizátory ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award, udělované projektům, které přispívají k šetření životního prostředí a spoření energie," řekl Radek Janoušek z realizačního týmu akce.

Do úklidu se zapojili lidé z Opavska buď jako organizátoři dobrovolnických skupin, nebo přímo jako dobrovolníci. Jednou z organizátorek je i Jiřina Chudiová z Vítkova, která dává dohromady úklidovou četu pod hlavičkou tamního střediska volného času.

„Ve středisku vedu přírodovědný kroužek, takže loni se zapojili jak děti, tak jejich rodiče nebo ostatní zaměstnanci. Celkem nás bylo deset. Letos bych chtěla tým rozšířit o klienty z nízkoprahového zařízení Tunel," popisuje svou zkušenost Jiřina Chudiová.

Její práce nespočívá pouze ve vedení úklidové skupinky, musí také vytipovat lokality s černými skládkami.

„Přímo ve Vítkově taková místa nebyla, vyrazili jsme proto do Klokočova, Starých Těchanovic, Podhradí a Lhoty. Letos se musím po místech s nepořádkem poohlédnout," dodává Chudiová. Registrováni jsou ale i dobrovolníci z jiných částí Opavska, například z Dobroslavic nebo Dolního Benešova.

Zatímco ale uplynulý ročník vyráželi do terénu v květnu, letos to bude o měsíc dříve. „K tomuto kroku vedly poměrně prozaické důvody. Jak vyplynulo ze zkušeností z loňského roku a z reakcí dobrovolníků, v květnu je již naše příroda v plném květu a pohozené odpadky se ztrácejí v bujném porostu a ani popáleniny od kopřiv dobrovolníkům na elánu nepřidají.

Proto se Ukliďme Česko 2015 bude letos konat o měsíc dříve, a to v sobotu 18. dubna 2015," upřesnil Radek Janošek.

Další novinkou je zavedení možnosti pořádání úklidů pod hlavičkou Ukliďme Česko i v alternativním termínu. Cílem umožnit uspořádání firemních a školních úklidů v běžné pracovní době či jako součást výuky.

„Chystáme také větší podporu místních organizátorů úklidových akcí, pro které zajistíme jak pytle na sběr odpadu, tak i rukavice pro všechny účastníky. Jako malou pozornost od nás organizátoři místních úklidů dostanou trička s logem akce," uzavírá Janoušek.