Ani sníh a teploty blížící se nule neodradily devadesátku lidí z Vítkova, aby se pustili do úklidu svého okolí. A že nepořádku rozhodně nebylo málo. Dobrovolníci museli zlikvidovat minimálně sedm černých skládek.

„Bylo evidentní, že se lidé takto zbavují odpadů z domácnosti. Častokrát vezmou auto a vyvezou ho někam do lesa. Kromě klasických odpadkových pytlů jsme narazili i na staré sedačky, gauče, spoustu pneumatik a u Lhotky se dokonce našly zbytky autovraku.

Někdo ho nejspíš odvážel do sběru a to, co zbylo, vyhodil do lesa," popisovala organizátorka celé úklidové akce a vedoucí oddělení kultury vítkovského městského úřadu Daniela Olbertová.

Úklid ve Vítkově a okolí byl velmi intenzivní. Nejvíce si dali lidé práci v Klokočově, konkrétně v části vedoucí k Vítkovu. Vydatně se uklízelo také na silnici spojující Vítkov s Odrami, v samotném městě, Nových Těchanovicích a mohli bychom pokračovat.

„Jsem moc ráda, že na počtu dobrovolníků se nijak neprojevilo ani špatné počasí. Aktivně uklízel také vítkovský starosta Pavel Smolka a místostarostka Lenka Sonnková," pokračovala dále Daniela Olbertová.

Městské vedení se uklízejícím odměnilo. Každý, kdo se do úklidu zapojil, obdržel vstupenku na akci, která se konala v Klokočově. Nejprve proběhla přednáška s lesníkem ohledně stavu lesů na Vítkovsku, poté zahrála kapela Desperado.

„Bylo to moc příjemné. Zúčastnila se asi padesátka lidí. Šlo o malý dárek za to, že prostředí, v němž žijí, jim není lhostejné," uvedla dále. V brzké budoucnosti by se do úklidu měli zapojit také studenti z místního gymnázia, střední školy a také členové střediska volného času. Zatím se totiž zúčastnili pouze dospělí.

Uklízelo se i na jiných místech okresu. Jednu z akcí iniciovalo třeba sdružení Zelená pro Opavu. Patnáct lidí se soustředilo na úklid v okolí Jaktarky. Za tři hodiny se jim povedlo naplnit padesát pytlů na odpad, našly se na dvě desítky pneumatik a za kuriózní se dá považovat nález kytary.

Jestliže na některých místech už k úklidu došlo, na jiných se k němu teprve schyluje. V tomto ohledu zmiňme například slavkovskou základní školu. Do akce se ve čtvrtek 30. dubna zapojí zhruba 250 dětí a učitelů. Odpady se budou sbírat u hlavní silnice mezi Slavkovem a Opavou.

Účastníci se kromě toho zaměří na slavkovský les, okolí místních rybníků a další lokality.