Ve své třídě měly Mikolajice velkého soupeře – město Vsetín, jež přišlo s řešením omezování jednorázových plastů. A ačkoliv se nakonec revoluční mikroelektrárna Wave umístila na druhém místě, zástupci obce i její obyvatelé jsou spokojeni. Do soutěže se přihlásili sami. „Obstáli jsme ve velké konkurenci, komise nás vybrala do finále, zařadili jsme se tak mezi deset nejlepších projektů, už to považuji za obrovský úspěch,“ řekl starosta Mikolajic Martin Krupa a dodal, že bojovali do poslední hodiny. Zklamání se tedy nekonalo.

Vyhlášení vítězů probíhalo v sobotu 12. října v České televizi. „Už jen fakt, že jsme se dostali do hlavního vysílacího času po osmé večerní, je neskutečný. Pro Mikolajice to znamená velkou mediální prezentaci, ale samozřejmě také ocenění za inovativní přístup k vytápění a výrobě elektrické energie,“ pokračoval starosta s tím, že za účast v soutěži obdrželi certifikát.

V Mikolajicích funguje mikroelektrárna, první svého druhu na světě.V Mikolajicích funguje mikroelektrárna, první svého druhu na světě.Autor: archiv obce

Projekt byl realizován jako vůbec první takováto instalace na světě. Mikroelektrárna stojící v Mikolajicích vytápí a zásobuje elektřinou tři budovy v majetku obce, a sice obecní úřad, hasičskou zbrojnici a prodejnu potravin. Elektrárnu tvoří kogenerační kotel na štěpky a palety, jde o pilotní projekt výzkumného týmu z Českého vysokého učení technického v Praze.

Elektrárna vyšla na 4,4 miliony korun a Mikolajice na ni získaly osmdesátiprocentní dotaci. Loni v říjnu běžela ve zkušebním provozu, od letošního 20. února už přešla do provozu ostrého.

V Mikolajicích navíc využívají solární panely a bateriové úložiště. Obec je tak ukázkovým příkladem, že využívání obnovitelných zdrojů funguje i v praxi, a to dokonce ve větším měřítku.