Vše začalo v roce 2018, kdy s vizí na vyrobení ponku pro děti přišel Václav Hon, předseda představenstva opavské nábytkářské firmy Hon. Jeho myšlenku pak rozpracovala hospodářská komora a akční skupina (MAS) Opavsko. Během čtyř let byly rozdány ponky do všech mateřinek na Opavsku.

Předávání kufříků pro ředitelky a vyučující ve školkách.
Mateřské školy v Opavě obdržely kufříky a manuály pro polytechnickou výuku

„Celkem jsme umístili do mateřských škol devětapadesát ponků včetně jednoho speciálního do Základní školy pro tělesně postižené Dostojevského. Dalších pět bylo dodáno do školek na Vítkovsku, dohromady jde o čtyřiašedesát pracovních stolů.

Většinou je sponzorují jednotlivé firmy, pět ponků na Opavsku zaplatila MAS Opavsko,“ přiblížil koordinátor polytechnického vzdělávání v MAS Přemysl Kubesa.

MŠ Suché Lazce.
Školky v Opavě získaly další ponky. Zájem už je i na Slovensku

Ze školek, kde ponky používají delší dobu, zaznívá, že děti se u nich neučí jen práci s nářadím. "Ale také plánování práce, komunikaci, dělají si vlastní nákres a učí se po sobě uklidit a uložit nářadí na místo," říkají učitelky.

Zatím poslední tři pracovní ponky včetně nářadí dostaly v listopadu děti v opavských školkách Na Pastvisku, Šrámkova a ve Vlaštovičkách. „Zájem o pracovní stoly už projevili i na Slovensku a rozšířit by se projekt měl také do jiných krajů České republiky,“ prozrazuje mluvčí MAS Milan Freiberg.

Jednou z dalších možností je, že se budou ponky rozšiřovat také na základní školy.

Předávání ponku v MŠ Sluníčko.
OBRAZEM:Děti zatloukají hřebíky a pracují s pilkou. Do školky putoval další ponk