Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli unikátní prsten

Opava – Co do velikosti drobný, co do významu v celém kraji naprosto unikátní a nedocenitelný. I takto by se dal definovat nález, který v minulých dnech učinili opavští archeologové. Je jím drahokamem zdobený zlatý pečetní prsten z počátku historie města Opava.

1.7.2012
SDÍLEJ:

Prsten nalezený při vykopávkách v Opavě.Foto: NPÚ

Ze země se klenot vynořil v prostorách, kde probíhal výzkum zaniklých opavských hradeb pod Ptačím vrchem. Na svém místě, více než čtyři metry pod současnou úrovní terénu, přetrval celá staletí. Byl také mírně zdeformován. Jak soudí vedoucí archeolog opavské pobočky Národního památkového ústavu Michal Zezula, minimálně jednou kdysi nejspíše na prsten někdo šlápl.

Je ovšem nutné dodat, že na kráse tento skvost neztratil absolutně nic. A to už při samotném objevu. „Když se vyloupl z hlíny, vypadal, jako kdyby ho někdo celou dobu nosil v kapse. Nádhera," popisuje okamžik, kdy prsten opět spatřil světlo světa, student archeologie Tomáš Vajda. Ten měl totiž nález „na svědomí".

Tajemství klenotu se bude nyní teprve pomalu odhalovat. Jisté je to, že prsten je zlatý, v jeho části je umístěna malá kulatá otočná pečeť, na jejíž druhé straně byl zasazen malý drahokam – s největší pravděpodobností se jedná o safír. To znamená, že jeho majitel mohl prsten nosit čistě jako ozdobu a pouze v případě potřeby ho sundat z prstu, přetočit drahý kámen dolů a otisknout svůj symbol do vláčného vosku.

Na pečeti je vyobrazen neznámý pták a po obvodu vyryt latinský nápis. Ten podle předběžného posouzení specialisty naznačuje, že prsten patřil ženě. Dle písma a vrstvy, v níž se nacházel společně s keramikou, lze prsten datovat pravděpodobně do druhé poloviny 13. či na počátek 14. století. Detailní prozkoumání historie klenotu je teprve na samém začátku a může trvat i celé roky.

„Historici ale nejsou skeptičtí. Například se nalezne při pátrání zmínka o majitelce v nějaké listině nebo pomůže i náhoda," vidí budoucnost optimisticky Michal Zezula. V každém případě se jedná o nedocenitelný nález, který mnohé vypovídá o vyšších sociálních vrstvách v prostředí středověkého města. „Už jen najít jakékoli památky ze zlatého kovu je výjimečné. Těch se lidé pochopitelně záměrně nezbavovali," vysvětluje Zezula.

Jak se dostal zlatý pečetní prsten na dno zaniklého hradebního příkopu v Opavě, se tak jen těžko někdy dozvíme. Existuje tu nekonečná škála možností, která poskytuje volné pole fantazii. Podobný artefakt je však vzácnost i sám o sobě. Podle Michala Zezuly se před časem jeden středověký zlatý pečetní prsten s hebrejským nápisem nalezl v Praze, ale v Moravskoslezském kraji se jedná o zcela unikátní objev.

Kdy přesně bude mít poprvé možnost prsten spatřit i široká veřejnost, o tom by se zatím dalo jen spekulovat, ovšem až tento okamžik nastane, mají se Opavané skutečně na co těšit.

Prsten nalezený při vykopávkách v Opavě.

Autor: Tomáš Pustka

1.7.2012
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení