Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzitní areál se změní. Vyroste zde nová knihovna

Opava - Na sto šedesát tisíc svazků knih má najít své nové místo v plánované vestavbě dvorního traktu budovy Slezské univerzity na Bezručově náměstí 14.

25.12.2010
SDÍLEJ:

Podélný řez dostavby univerzitní knihovny v areálu na Bezručově náměstí 14 podle architektonické studie ostravské společnosti OSA projekt.Foto: archiv Slezské univerzity

Přístavba knihovny, která vyroste v areálu dnešního dvora budovy postavené v letech 1906 – 07 jako Zemské finanční ředitelství, bude sice tou nejviditelnější částí akce, ale rozhodně ne jedinou. V plánu je totiž komplexní rekonstrukce celého areálu, včetně stávající budovy, kde má najít své sídlo fakulta veřejných politik a učební prostory pro jejích cca 1 650 posluchačů.

„Už když jsme na konci března 2006 budovu získali, byl záměr jejího využití zřejmý,“ říká vedoucí oddělení investičního a správy budov Rektorátu Slezské univerzity Jiří Štefek. „Aby stávající budova vyhovovala výuce, je nutná její rekonstrukce. Dostavba ve dvoře má smazat dluh, pociťovaný k univerzitní knihovně, jejíž vybudování se stalo prioritou,“ specifikuje.

První verze celého záměru rekonstrukce je už z roku 2007. Jenže následující měsíce a roky přinesly dílčí změny, tou nejvýznamnější je asi snížení plánované přístavby o jedno podlaží. 14. dubna tohoto roku pak konečně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vydalo příslušnou registraci a letošní podzim byl ve znamení zhotovení projektové dokumentace. Ta by měla být hotova do konce roku.

Zadní pohled na rekonstruovanou budovu.

„Nosný trakt a systém chodeb stávající budovy změn nedozná, dojde ale na nové rozdělení prostoru pracoven a poslucháren podle požadavků jednotlivých ústavů fakulty a mnohem více bude využit suterén a zatím ladem ležící podkroví. V suterénu se počítá s univerzitním archivem i příručním archivem fakulty, edičním střediskem, počítačovou učebnou a specializovaným pracovištěm pro specifickou výuku oborů všeobecná sestra a sociální patologie a prevence, v podkroví najde své umístění útvar tajemníka,“ vypočítává plány Jiří Štefek.

Budova na Bezručově náměstí je ale v ochranném pásmu městské památkové zóny. To si samozřejmě vyžaduje určitou obezřetnost. „Její rekonstrukce a dostavba z tohoto titulu vyžaduje součinnost s odborem hlavního architekta magistrátu města a pracovníky památkové péče. Zajišťuje ji projektant, protože stanoviska hlavního architekta i památkářů budou pro vydání územního rozhodnutí důležitá,“ uvědomuje si Štefek.

Podle původního záměru mělo být hotovo na konci roku 2012. Jenže už teď na univerzitě vědí, že to tak jednoduché nebude. „Z důvodu souběhu realizace stavebních prací při zachování výuky budeme ministerstvo žádat o prodloužení termínu v délce do 15 měsíců. Předpoklad ukončení akce se tedy reálně pohybuje v jarním termínu roku 2014,“ prognózuje Štefek.

Autor: Martin Kůs

25.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení