Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzitní sbor představí své album

Opava - Vivat - Crescat - Floreat, 14. červen 2011, 18 hodin, Sněmovní sál minoritského kláštera v Opavě. To jsou základní údaje koncertu Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity, který se uskuteční při příležitosti nového cédéčka sboru.

13.6.2011
SDÍLEJ:

Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity působí už dvacet let. Zítra se představí ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě.Foto: DENÍK / Martin Kůs

To posluchačům v sále představí současná sbormistryně Vladimíra Vašinková a Artur Sommer, jeden z jeho zakladatelů, který s tehdejším sbormistrem Petrem Škarohlídem zahájili před dvaceti lety úspěšnou dráhu tohoto tělesa složeného z pedagogů a studentů univerzity.

V programu zazní většina z celkem čtyřiadvaceti skladeb nového alba, například Händelovo Canticorum iubilo, Nepovím Antonína Dvořáka nebo lidové písně. Cédečko tak představuje průřez rozličným množstvím autorů a žánrů, jež soubor interpretuje.

CD se natáčelo v dubnu a říjnu loňského roku v posluchárně areálu Slezské univerzity na Hradecké ulici. Pořad je připravený v rámci akcí při příležitosti dvaceti let Slezské univerzity v Opavě.

Něco více o komorním sboru

Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě byl založen současně se vznikem Filozofické fakulty v Opavě, která v roce 1990 byla spolu s Obchodně podnikatelskou fakultou v Karviné ještě součástí Masarykovy univerzity v Brně.

Založení sboru inicioval PhDr. Artur Sommer ihned na podzim roku 1990, vycházeje z myšlenky, že sborový zpěv a hudba vůbec by měly být pro vysokoškolské studenty protipólem hodin strávených v posluchárnách, časem relaxace a setkávání. K odborné spolupráci pozval renomovaného opavského sbormistra MgA. et MgA. Petra Škarohlída, který se stal uměleckým vedoucím sboru.

Jeho členy jsou amatérští zpěváci: studentky a studenti, absolventi a pedagogové Slezské univerzity. Sborové těleso vedl osmnáct let dirigent, hudební pedagog a sbormistr MgA. et MgA. Petr Škarohlíd, od roku 2008 je uměleckou vedoucí sbormistryně Vladimíra Vašinková.

Ve svém repertoáru má sbor více než stovku skladeb z naší a světové pokladnice hudby od středověku po současnost, v pestré paletě udržuje vyrovnaný poměr písní duchovních, lidových a autorských, od klasické hudby po jazz a modernu, zpívaných vedle češtiny i v originálních jazycích hudebních děl – latinsky, italsky, německy, anglicky, polsky, francouzsky, španělsky, zulsky, katalánsky a slovensky.

Zdroj: Slezská univerzita

Autor: Martin Kůs

13.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení