Několik let už zastávky postupně upravuje tak, aby měly bezbariérový charakter. „Zlepšení jejich stavebně technického stavu spočívá v úpravách stávajících nástupních ploch. Nástupní hrany jednotlivých zastávkových zálivů tvoří profilové bezbariérové obrubníky, které zjednodušují nástup a výstup z vozidel MHD,“ přibližuje způsob úpravy pracovník oddělení rozvoje města Martin Dostál.

Jednotlivé dílčí investiční akce jsou prováděny ve spolupráci s opavským Městským dopravním podnikem a s opavským Centrem zdravotně postižených. V roce 2004 získalo Statutární město Opava na bezbariérovou úpravu zastávek městské hromadné dopravy příspěvek z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 1.088.000 korun, celkové investiční náklady představovaly 1.360.000 korun. Za tyto peníze byly upraveny zastávky na Horním náměstí, u nemocnice a dvě zastávky na Ratibořské , z nichž jedna je u Vávry.

Další zastávky by měly přijít na řadu letos a město se znovu pokusí získat na investici příspěvek. „Rádi bychom provedli potřebné bezbariérové úpravy na zastávkách u Hypernovy, na Vrchní ulici u supermarketu Billa i na ulicích U cukrovaru, Partyzánská, Otická a Mařádkova,“ říká Martin Dostál. Úprava těchto zastávek si vyžádá investici ve výši 3.123.000 korun a Opava bude usilovat o přiznání částky 2.342.000 korun z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zbývající díl nákladů je připravena uhradit pomocí svého rozpočtu. Bezbariérových zastávek ve městě stále přibývá. Jsou založeny na zvýšeném nástupním chodníku, po kterém vozíčkáři mohou plynule vjíždět do nízkopodlažních vozidel. „Na mnoha místech už byly takové zastávky městské hromadné dopravy vybudované a jsme za to velmi rádi. Stále nám však citelně schází hlavně na Praskově ulici vedle Geodezie. S městem jsme o ní už jednali a byla nám slíbena v příštím roce,“ říká vedoucí opavského Centra pro zdravotně postižené Dagmar Slaninová.