Čtyřiapadesátiletý Roman Holík původem z Opavy se od začátku devadesátých let pohyboval na vysokých manažerských postech několika velkých společností. Nyní je jedním ze třetiny nezaměstnaných v Česku, kterým je přes padesát.

„Byl to zvláštní pocit po tolika letech, kdy je člověk pořád v zápřahu, přijít na pracák. Předtím jsem vyjednával jménem několika velkých firem, když na různých místech České republiky budovaly své projekty. Situace na trhu se ale začala měnit, přišli mladí s jinými metodami," komentuje Holík.

Díky mnohaleté praxi má sice bohaté zkušenosti a kontakty, přesto si netroufá dělat sám na sebe. „Občas u některých projektů pomáhám, ale více mi vyhovuje být zaměstnaný, mít jasný úkol a ten řešit. Nejsem typ podnikatele," dodává.

Zkušenosti nebývají platné ani jiným nezaměstnaným z této věkové skupiny. Pro zaměstnavatele jsou to lidé, kteří se hůř učí novinkám, hůř se adaptují na změny a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem. Mezi podnikateli stále přetrvává ničím nepodložená představa, že na pojmy „flexibilní" a „dynamický" má monopol jedině mladá generace.

Skupinu ve věku padesát a více se proto ministerstvo práce a sociálních věcí s Úřadem práce ČR snaží podpořit. Kontaktní opavské pracoviště úřadu práce jí věnuje velkou pozornost. Konkrétně jich eviduje 1508, z toho 848 mužů a 660 žen.

Starším nezaměstnaným nabízí individuální pracovně-profesní poradenství i aktuální nabídku nejrůznějších projektů. Poradenské aktivity vedou uchazeče k tomu, aby si uvědomili vlastní přednosti i nedostatky.

„Učíme je základům finanční gramotnosti, pracovního práva a sebeprezentace. To znamená, že jim mimo jiné vysvětlujeme, jak se mají chovat u výběrového řízení nebo jak co nejlépe vypracovat své portfolio," přibližuje formy pomoci vedoucí oddělení zprostředkování Petra Ballová.

Pokud z konzultací vyplyne potřeba získat nebo rozšířit svou stávající kvalifikaci, přijde ke slovu nabídka rekvalifikace. Její náplní může být například obsluha osobního počítače, pracovník v sociálních službách, strážný nebo svářeč.

Pro zaměstnavatele, kteří jsou ochotni přijmout do pracovního poměru nezaměstnaného s handicapy pro trh práce, jsou také v Opavě připravené pobídky - příspěvky na mzdy i příspěvky na zřízení nových míst. Pro nezaměstnané s více než pěti křížky jsou letos v Moravskoslezském kraji poskytované roční příspěvky s maximální hranicí 16 000 korun.

„Příspěvky ke mzdě bývají často využívané a věříme, že povedou k dlouhodobé integraci této skupiny nezaměstnaných na trhu práce," dodává Petra Ballová.

Nezaměstnanost v regionu přestala klesat

Nezaměstnanost celkově měla od začátku roku pozitivní vývoj, nicméně pokles počtu nezaměstnaných se v červenci od počátku roku poprvé zastavil a navíc i mírně vzrostl. V evidenci bylo 8 397 uchazečů o zaměstnání a mezi nimi se začali objevovat první absolventi škol.

Jejich razantnější nárůst je očekávaný během srpna a hlavně v září. Evidenci ukončilo nebo z ní bylo vyřazeno 848 osob a 571 z nich nastoupilo do zaměstnání nebo začalo podnikat. Na porušení některého ustanovení zákona o zaměstnanosti vyřazením doplatilo pětasedmdesát evidovaných klientů Úřadu práce.

Uchazečů s nárokem na podporu v nezaměstnanosti bylo evidováno celkem 1 610, což je proti červnu nárůst o 162 osob.

Volných pracovních míst bylo k dispozici 1 294 a to je o 19 míst víc než v předchozím měsíci. Největšímu zájmu se těšily profese pomocných pracovníků ve výrobě, řidičů nákladních automobilů, nástrojářů a seřizovačů. O jedno volné pracovní místo se teoreticky uchází 6,5 osob.

Během července byl podpořený vznik celkem 142 pracovních míst pro nejobtížněji umístitelné uchazeče o zaměstnání a jedenatřicet žadatelů o práci bylo zařazeno do rekvalifikací. Opavské kontaktní pracoviště nemělo hlášeno ani žádné hromadné propouštění.