Tak se stalo, že na opavském magistrátu zmizí od 1. května 2011 jeden úřední den, a tím je úterý. Pracovníci jednotlivých odborů prý dostanou větší prostor ke kontrolní činnosti a místnímu šetření v terénu nebo k individuálním návštěvám klientů.

Pokladny v areálu magistrátu na Krnovské ulici budou v úterý zavřené, ale otevřené zůstanou na Horním náměstí a běžně bude fungovat i podatelna v budově Hlásky. Od 1. května si Opavané mohou své úřední záležitosti vyřizovat v pondělí a ve středu dopoledne od 8 do 11 a odpoledne od 12 do 17 hodin, ve čtvrtek a v pátek dopoledne od 8 do 11 a odpoledne od 12 do 14 hodin.

Úřední hodiny pokladen na Horním náměstí budou v pondělí a ve středu dopoledne od 8 do 11.30 a odpoledne od 12 do 17 hodin, v úterý, čtvrtek a pátek dopoledne od 8 do 11.30 a odpoledne od 12 do 14 hodin.

Naopak mnohem vlídnější je k občanům radnice v Dolním Benešově, kde byly úřední dny posíleny. Lidé mohou své záležitosti vyřizovat nejen v pondělí a středu od osmi do sedmnácti hodin, ale i ve čtvrtek od osmi do půl třetí odpoledne. Navíc úředníci vycházejí svým občanům vstříc i tím, že pravidelně úřadují mimo své kanceláře.

Stejný postoj zvolil i Městský úřad Kravaře. Do konce loňského roku mohli lidé se svými záležitostmi chodit na městský úřad jen v pondělí a ve středu dopoledne od 8 do 12 a odpoledne od 13 do 17 hodin. Letos byly úřední hodiny rozšířené o čtvrtek v dopolední době od 8 do 12 a odpoledne ještě od 13 do 14 hodin.

Vítkovští změnili úřední hodiny od nového roku. Jsou v pondělí a ve středu od 8 do 11.30 a od 12 do 17 hodin. V dalších dnech návštěvníci od 8 do 11.30 hodin také uspějí, pokud dotyčného úředníka na úřadě zastihnou. Obecní úřad v Budišově nad Budišovkou má úřední dny v pondělí a ve středu od 8 do 11.30 a od 12.30 do 17 hodin.

Městský úřad v Hlučíně úřední dny nemění. „Máme zájem vyjít občanům při řešení jejich záležitostí maximálně vstříc, a proto žádné omezení neplánujeme,“ řekl tiskový mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech. Lidé si tak mohou přijít vyřídit potřebné věci prakticky každý den, navíc každé první pondělí v měsíci je pro ně otevřeno až do 19 hodin. V pondělí a ve středu je klasicky od 8 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek od 8 do 14 hodin a po předchozí domluvě je možné navštívit úředníky i v pátek do 13 hodin. Jen pokladna je v pátek od 10 hodin už zavřená.

Změnu nechystá ani Městský úřad Hradec nad Moravicí. Úřední dny má stanovené na pondělí a středu od 8 do 17 hodin. „Snažíme se vyjít občanům maximálně vstříc a neodmítneme je ani v ostatních pracovních dnech,“ vzkazuje mluvčí hradecké radnice Jitka Kotačková.