Ti často berou pole doslova útokem, mnohdy přijedou až na pole i auty a kradou ve velkém. „Hlavně nám berou zelí a brambory. Často přijíždějí auty. Bylo tomu tak i v minulých letech,“ uvedl předseda zemědělského družstva vlastníků v Nošovicích Jiří Vícha. Nošovičtí zemědělci kvůli stavbě automobilky Hyundai odešli ze svých dřívějších pozemků. Nyní mají pole i v okolí nedaleké Pazderny.

Zloději kradou i na nových pozemcích. Agronom zemědělského obchodního družstva Poruba Břetislav Paláček uvedl, že tamním zemědělcům neškodí zloději, ale spíše lidé, kteří si přes pole zkracují cestu a ničí porosty. „Například v Porubě si zkracují cestu, když chodí pěšky nebo jezdí na kolech do atraktivních hospod. Asi nebude trvat dlouho a někdo nám začne trhat palice kukuřice,“ dodal agronom porubského družstva.

Další agronom, který má na starost rostlinnou výrobu v zemědělském podniku na severovýchodě republiky, rovněž tvrdí, že zloději berou brambory, zelí, cibuli, ale také mák a kukuřici. „Dříve nám kradli hodně právě mák. Ten už v současnosti nepěstujeme. Často jde o neurvalce, kteří nám jezdí po polích auty a část úrody zničí,“ dodal agronom.

Naopak agronom Agrospolu Staříč na Frýdecko-Místecku Dalibor Petr uvedl, že žádná z plodin, které tamní zemědělci pěstují, zloděje neláká. Zloději úrody pořádají nájezdy nejen na pole s bramborami či se zelím, dlouholetou zkušenost s nimi mají i životičtí sadaři. Ti si v době sklizně najímají i agenturu, která jim sady hlídá. „Zloději nám v minulosti kradli nejen jablka, ale ničili nám třeba i různé kovové podpěry. Letos nám už ukradli i nějaké broskve. Sice máme v našich sadech jen pár broskvoní, zloději si je ale dokázali najít,“ posteskl si ovocnář. Podle něj v minulých letech životičtí sadaři vynakládali na ostrahu ovocných stromků zhruba půl milionu korun. „Proti zemědělcům z vyspělých zemí Evropské unie jsme v nevýhodě. Tam polní pych prakticky neexistuje,“ dodal Kokoška.