V době od 18. do 22. července se však místo prázdninového volna zúčastnili mezinárodního fotografického workshopu v Poznani, pořádaném Instytutem Fotografii proFotografia, Téma zahrnovalo život ve vesnici poblíž Poznaně.

„Vybrali jsme si rodiny, které jsme týden navštěvovali a fotografovali při běžných činnostech," vzpomíná Ondřej Durczak. Velmi přínosný byla také komunikace s fotografovanými, protože umožnila navázání úzkého kontaktu se získáním důvěry.

„U některých to bylo snazší a u některých těžší," konstatuje Petra Vlčková. Zaměřila se na životní osud šestasedmdesátileté ženy s postiženým synem. Svému okolí rozdává mnoho pozitivní síly a chová též starého kozla, ke kterému citově přilnula. Ta paní zkrátka miluje lidi i zvířata," dodává Petra.

Účastníky workshopu byli také studenti z Litvy a Německa. Z pobytu v Poznani vytvořili fotografický cyklus a budou na něm v následujících týdnech pracovat. S výsledkem, který bude náplní fotografické výstavy, se v říjnu vrátí do polského města zpátky.