Kauza bývalého opavského podnikatele a majitele rozsáhlých pozemků Jiřího Koschaného není ani po deseti letech u konce. Jak už jsme informovali, zrušil Ústavní soud 29. dubna tohoto roku oba rozsudky odsuzující opavského podnikatele pro podvod na tři a půl roku, následně pak na sedm let odnětí svobody.

O jeho vině či nevině bude muset v novém procesu opět rozhodnout Krajský soud v Ostravě. Jak vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu, který má naše redakce k dispozici, porušily soudy nižší instance právo Jiřího Koschaného na spravedlivý proces i právo na presumpci neviny.

Hlavní vina v tomto případě padá na hlavu Vrchního soudu v Olomouci, který podle soudců Ústavního soudu nevyslechl klíčovou osobu svědčící v neprospěch obviněného, a to do případu namočeného svědka K.

Krajský soud tohoto svědka, jehož výpověď byla jediným důkazem proti Koschanému, označil za nevěrohodnou. Svědek K. se totiž na činnosti, za niž byl opavský podnikatel původně odsouzen, aktivně podílel a jeho jednání začal považovat za trestné až poté, co jím byl odvolán z funkce zadlužené společnosti Direa.

Odvolací soud měl však na výpověď tohoto svědka opačný názor. „Jeho svědeckou výpověď považoval za věrohodnou. Tohoto svědka však nevyslechl, ačkoliv jeho výpověď byla z hlediska celé důkazní soustavy klíčová,“ uvádí se mimo jiné v rozhodnutí vypracovaném předsedkyní senátu Ústavního soudu Ivanou Janů s tím, že vrchní soud neoprávněně nařídil krajskému soudu změnit postoj k výpovědi této osoby.

Svědek K. však měl podle Ústavního soudu osobní, hmotný a zištný zájem na tom, aby nebyly zákonně vypořádány vztahy mezi opavským podnikatelem a údajně poškozenými bankami. Ústavní soud na závěr konstatoval, že nebylo prokázáno, že Jiří Koschaný naplnil všechny znaky trestného činu. Nepodařilo se například prokázat, že si úvěry pořizoval už s vědomím, že nebude závazky plnit. (Případu i tajemné osobě svědka K. se budeme dále věnovat.)

Za co byl opavský podnikatel odsouzen?

Jiřího Koschaného nejprve Krajský soud v Ostravě osvobodil, poté však na příkaz Vrchního soudu v Olomouci projednal jeho kauzu znovu a odsoudil podnikatele ke třem a půl roku odnětí svobody s tím, že některé skutečnosti hodnotil dle příkazu vrchního soudu. Dne 11. března 2005 vrchní soud trest zrušil a odsoudil Koschaného k sedmi letům odnětí svobody pro podvod s vyčíslenou škodou přes patnáct milionů.

Soudce Koschaného shledal vinným z toho, že v roce 1997 uzavřel za společnost Direa s Agrobankou a Coop bankou smlouvy o úroku na tři směnečné částky celkem ve výši přes patnáct milionů korun. Tyto finanční prostředky podle soudu získal neoprávněně a ke škodě výše zmíněných peněžních ústavů, a to ve formě úvěrů na profinancování obchodních operací s vědomím, že není schopen své závazky splnit. Konkrétně se mělo jednat o úhradu za údajný prodej motorových vozidel, k němuž nedošlo. K tomu měl využít provázanosti a většinového podílu ve společnostech Direa a Agathe, z nichž Direa se topila v dluzích.

Koschaného právník Teryngel je ve vazbě

Právník Jiří Teryngel, který nedávno po více než desetiletém procesu zachránil opavského podnikatele Jiřího Koschaného před sedmiletým vězením za údajný podvod, sedí od minulého pátku ve vazbě.

Prominentní pražský obhájce koncem letošního dubna dokázal přesvědčit Ústavní soud, že při procesu s Jiřím Koschaným bylo obviněnému upřeno právo na spravedlivý proces. Soud proto rozsudky Krajského soudu v Ostravě i Vrchního soudu v Olomouci, vinící Koschaného z patnáctimilionového podvodu, zrušil a nařídil projednat jeho kauzu od začátku.

Sám Teryngel teď čelí mnohem vážnějšímu obvinění. Státní zástupce ho podezřívá z daňového úniku ve výši 118 milionů korun při prodeji cigaret společnosti Letko Team, která Teryngela vybavila právní mocí k podpisu obchodní smlouvy. Při prokázání viny hrozí advokátovi až dvanáct let vězení.

Zda se Teryngelův pobyt ve vazbě dotkne i nového procesu s Koschaným, není zatím známo. Opavský podnikatel totiž na opakované výzvy naší redakce ke kontaktu dosud nezareagoval.

„Chod naší kanceláře včetně péče o klienty bude i nadále plnohodnotně zajištěn,“ ujišťuje nicméně Teryngelův kolega Richard Němec. Uvalení vazby není prvním problémem, jemuž kontroverzní obhájce čelí. Před několika lety byl na čas vyloučen z České advokátní komory, a to kvůli profesně neetickému chování v kauze Český dům v Moskvě.

Soud však později rozhodnutí komory zrušil. Známý advokát kromě opavského podnikatele obhajuje například Milana Čermáka, kterého policie vazebně vyšetřuje kvůli údajné spoluúčasti na krádeži půl miliardy korun, spáchané Františkem Procházkou. V minulosti zastupoval také uprchlého podnikatele Tomáše Pitra a v dobách vlády ČSSD také tuto stranu.