Jednou z akcí, vztahujícím se k výročí této proslulé opavské školy, byla i výstava s názvem Mendelovo gymnázium v proměnách času, umístěná v arkádách Smetanových sadů. Její zakončení se uskutečnilo dnes, v pátek 5. dubna od 17 hodin. V kulturním programu zahráli a zazpívali Julie Šteyerová, Michal Otto Mikolajek a Pavel Štěpánek.

Nákup v polském Lidlu, 4. dubna 2024, Těšín, Polsko.
Chystáte se na nákup do Polska? Deník zmapoval ceny potravin

Další, neméně slavnostní akcí, bude křest Almanach, doplněný charitativním koncertem, nazvaným Motýlek v dlani. Vystoupí na něm studenti gymnázia, absolventi i pozvané hosté. Uskuteční se v pátek 19. dubna od 16.30 hodin v sále Minoritského kláštera a výtěžek je určený na podporu spolku G.H.O.ST z. s., který pomáhá potřebným studentům.

Parádní atmosféra na opavském stadionu
Opava vs. Sparta. Fanoušci řádili, jeden ničil stadion a skočil i na plochu

Mendelovo gymnázium je ze dvou, které ve městě působí, to starší a je pojmenováno po slavném zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi, který v Opavě studoval v první polovině 19. století. V projektu Excelence se pravidelně umísťuje na prvním místě v kraji a na předních příčkách v celé republice. Sídlilo v budově v tehdejší Zámecké, dnes Sněmovní ulici a jeho prvním ředitelem byl Vincenc Prasek. První dívka usedla do jeho lavice v roce 1910. V roce 1961 dostala škola název Střední všeobecně vzdělávací škola a výuka byla v humanitní a přírodovědné větvi. Generální opravy se budova dočkala roku 1983. V roce 1998 v ní začalo fungovat osmileté gymnázium.

Opavský „Mendlák“ dříve a dnes. Foto se svolením Mendelova gymnázia v Opavě.Opavský „Mendlák“ dříve a dnes. Foto se svolením Mendelova gymnázia v Opavě.Zdroj: Deník/VLP Externista

K tématu

Mendelovo gymnázium má čtrnáct tříd čtyřletého studia a osm tříd osmiletého studia, celkem vzdělává asi 700 studentů.

K jeho významným studentům patřili mimo jiné národohospodář a politik Karel Engliš, spisovatel Miroslav Černý, ekonom Eduard Janota, místopředseda PS PČR Jiří Honajzer, herečka Beáta Kaňoková, generál Heliodor Píka nebo literární historik Josef Vašica.

V jeho lavicích sedávali též například známý pivovarník Stanislav Bernard, basketbalista Petr Czudek, filmový režisér Bohdan Sláma nebo historik Jiří Knapík.