Rozhodujícím momentem se tak stala letošní novinka, kdy k internetovému hlasování byly připočteny body za obrázky dětí. Pořadatelům se sešlo více než pět stovek dětských výkresů z celé republiky, za které konkrétnímu hradu nebo zámku přičetly body. Co výkres, to deset bodů.

A tak se stalo, že do té doby třetí Telč (519 hlasů) dostal navíc 3 750 bodů, a stal se letošní jedničkou. Hradec nad Moravicí z internetu nasbíral 2 202 hlasů, ale soutěž výkresů mu nepřinesla ani bod. To znamenalo druhé místo celkem.

Úspěch slavil i zámek Raduň. Ten si během internetového hlasování přišel na 1 120 hlasů a k tomu si připočetl deset bodů za výkresy. To stačilo na třetí místo. Vezmeme-li si, že celkem hlasovalo 9 677 lidí a z toho dva zámky z Opavska získaly 3 322 hlasů, je vidět, že region své zámky aktivně podporoval.

„Vím, jak to dopadlo. Taková soutěž je o mobilizaci regionálních vášní. Nedávno jsme si s manželkou Bílý i Červený zámek v Hradci prošli a vnímáme ho jako krásný. I když musím připustit, že Telč je Telč a popularita tohoto zámku je prostě větší,“ soudí o výsledcích soutěže David Šrom, ředitel školy v Žimrovicích a autor regionální učebnice Hradec nad Moravou - Perla Slezska.

Zámek Telč bude také 20. června hostit vyhlášení celé ankety a také vítěze dětské výtvarné soutěže ve všech věkových kategoriích. Ti pak získají volnou vstupenku na všechny památky spravované Národním památkovým úřadem.