V domácnostech většinou rostlina nestihne vykvést. Lidé ji totiž dříve vyhodí. Řeč je o Agave Americana. Rostlině, která v současné době zdobí centrum Opavy. Na náměstí Republiky je jich umístěno celkem pět a dvě z nich začaly kvést.

Ovšem tím je jejich osud zpečetěn. Po odkvetení rostlina umře.

Přibližně před dvěma měsíci jsme vám představovali ojediněle kvetoucí agáve v Základní škole v Neplachovicích. Tímto skvostem se může v současné době pochlubit také Opava.

„Rostlina je vzácná v tom, že ji lidé dříve vyhodí, než vykvete,“ uvedl tenkrát vedoucí arboreta v Novém Dvoře Miroslav Frank a dodal, že v arboretu mají asi deset takových rostlin, z nichž každá váží přibližně metrák. „Například loni na podzim jsme dostali přibližně patnáct nabídek, zda nechceme agáve do arboreta,“ poznamenal Frank.

Zimní období prožily rostliny ve skleníku Technických služeb Opava. Jak našemu Deníku řekl vedoucí střediska Zahradnictví Technických služeb Opava Karel Škrobánek, agáve nejsou náročná na údržbu. V Opavě mají spolu s palmami tradici možná i desítky let. Technické služby rostliny pravidelně množí.

Samotného Škrobánka to, že vykvetly, nepřekvapilo. Za delší dobu, co pro technické služby pracuje, si vykvetení pamatuje.

Kvetoucí Agave americanu lze běžně vidět ve Středomoří a botanických zahradách. Pochází ze střední Ameriky a patří do čeledi liliovitých. Je to monokarpická rostlina, což znamená, že za svůj život vykvete jednou a pak odumírá.

(ans)