Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Háji vyhlásili sbírku na opravy památníků

Háj ve Slezsku - Památník na Ostré hůrce, památník Petra Bezruče nebo pomník Osvobození v Jilešovicích. To jsou jen některá místa v Háji ve Slezsku, která během uplynulého roku poničili vandalové nebo zloději.

4.1.2012
SDÍLEJ:

Sbírka. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Škoda, která takto obci vznikla, dosahuje statisíců. Zachránit se podařilo jen tři bronzové plastiky. Vedení Háje ale rozhodlo zachráněné věci uložit na bezpečné místo a na památníky umístit jejich věrnou plastovou repliku.

„Jeden takový artefakt vyjde na padesát tisíc korun, za plastiku orlice, která byla původně na Ostré hůrce, zaplatíme ještě více. Celkové náklady na opravu památníku na Ostré hůrce tak odhadujeme na dvě stě šedesát tisíc korun,“ říká k situaci starosta Háje ve Slezsku Karel Palovský.

Původní plastika orlice, kterou letos v červnu ukradli, stála 150 tisíc korun. Proto se Háječtí rozhodli uspořádat sbírku, kterou by chtěli alespoň část nákladů získat. „Dostali jsme osvědčení o konání veřejné sbírky a zřídili bankovní účet, na který je možno zaslat finanční příspěvek,“ pokračuje starosta a dodává, že kromě toho je na obecním úřadu a v místní knihovně pokladničku, kam lze také přispět.

Zastupitelé ale nechtějí vše nechat jen na dárcích. Na posledním zasedání například rozhodli, že obec podá žádost o krajskou dotaci na obnovu těchto památek. Radní také schválili dodatek k pojistné smlouvě, kterou by se podobné případy v budoucnosti finančně ošetřily.

Z Ostré hůrky se střežily hranice

Památník odboje na Ostré hůrce je považován za symbol slezského lidu a jeho boje o místo na slunci. Byl odhalen na místě lidových táborů Slezanů v roce 1929, ale za druhé světové války byl Němci zničen. Obnovit se jej podařilo až v roce 1969.

Kopec Ostrá hůrka byl pro Slezsko vždy hodně významný. Dobrý rozhled do daleka byl důvodem, že se vrcholek nad dnešním Hájem ve Slezsku stal strážním hraničním kopcem. Řeka Opava totiž byla hranicí mezi tehdejším Rakouskem a nepřátelským Pruskem. Pak ale přišly změny a hranici už střežit nikdo nemusel.

Do podvědomí lidí se ale vrchol Ostré hůrky dostal z jiného důvodu. U příležitosti převážení českých korunovačních klenotů z Vídně do Prahy v roce 1867 zde chabičovští vlastenci zapálili vatru a o dva roky později tu 15 tisíc lidí z celého Slezska demonstrovalo za svá práva a přihlásilo Slezsko ke státní jednotě s Moravou a Čechami. Byl to první hlas Slezanů proti germanizaci.

Ostrá hůrka se tak stala místem táborů lidu, který vyjadřoval v různých dobách odpor Čechů proti rakousko-uherské nadvládě, podporu boji o samostatné Československo na přelomu devatenáctého a dvacátého století, nesouhlas s rozpínavostí fašistického Německa před druhou světovou válkou či radost z osvobození republiky v roce 1945.

Smutným osudem nedávných dějin ale je, že tyto události byly komunistickým režimem ideologicky popisované jako projevy boje pracujícího lidu proti kapitalismu a jejich organizace nepravdivě připisována straníkům s rudou hvězdou na klopě.

I dnes je z míst, kde stojí památník těchto událostí, vidět daleko do Polska.

(zdroj: web obce Háj ve Slezsku)

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení