Dvaadvacetiletý pilot padl 27. dubna 1945 během osvobozovacích bojů, když byl se svou stíhačkou Lavočkin La-7 sestřelen u Klimkovic nedaleko Ostravy, kde byly loni jeho ostatky nalezeny.

Ostatky pilota byly k hřbitovu dovezeny v malé bílé rakvi na dobovém vojenském vozidle. Stráž drželi členové Československé obce legionářské v historických uniformách. Kromě modliteb zazněla i čestná salva a obřad ukončila klasická melodie Večerka. Staško byl in memoriam oceněn i Záslužným křížem honorárního konzula Ruské federace v Ostravě. „Před 70 lety položil svůj mladý život za naši svobodu a my po 70 letech splácíme náš dluh," řekl při smutečním proslovu honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník.

Na pohřeb do Hlučína přicestovala i Staškova dvaasedmdesátiletá neteř Lydie Konstantinovna Maximova se svou rodinou. „Cítím obrovský smutek, ale současně velké štěstí, že jsme po tolika letech našli svého příbuzného. Jsem strašně vděčná českému národu, že se podařilo vypátrat jeho identitu a mohu tady být," řekla novinářům vojákova neteř.

Starosta Hlučína Pavel Paschek v dnešním smutečním aktu vnímal symboliku především v tom, že letos uplyne 70 let od konce druhé světové války. „Podobná událost ale v menším rázu byla tuším loni, pohřbívali se do jednoho hrobu tři vojáci Rudé armády," uvedl Paschek.

Historikům se loni podařilo v Klimkovicích vykopat několik cenných artefaktů. Kromě části lidských ostatků se jednalo například i o motor s číslem, díky němuž se definitivně podařilo pilota identifikovat. Zachovaly se ale i některé osobní věci jako bota, část opasku, vojenská lodička či brašna na mapy.

„Prováděli jsme na místě havárie terénní průzkum, který měl za úkol objasnit tuto havárii a potvrdit tu domněnku, že tam havaroval právě gardový poručík Staško. Průzkum podle nalezených věcí a čísla motoru prokázal, že se opravdu jednalo o něj," uvedl historik a pracovník leteckého muzea v Suchdole nad Odrou Petr Bartošík. Jemu a dalším amatérským nadšencům se během posledních tří let už podařilo identifikovat šest vojáků.

Už v minulosti lidé z vraku letounu vytáhli část těla, kterou pochovali kousek od místa nehody. Později bylo tělo exhumováno a jako ostatky neznámého vojáka převezeno do Hlučína, od dnešního dne jsou jeho ostatky pohřbeny v hrobě s náhrobním kamenem nesoucím jeho jméno.

V Hlučíně je pohřbeno 3360 vojáků Rudé armády, přibližně 150 náhrobků je označeno jménem.