Akce v rámci Evropského týdne mobility začínají výstavou prací žáků škol na téma Doprava, která bude v kulturním domě otevřena od soboty 13. září do 28. září. Dětský dopravní kabaret navštíví žáci základních škol 17. září a hned druhý den se zúčastní dopravně bezpečnostní akce. Na Mírovém náměstí se 19. září od 19 hodin uskuteční recesistická soutěž pro veřejnost o nejnápaditěji osvětlené jízdní kolo Hlučínská světluška.

Z Mírového náměstí odstartuje 21. září v 10 hodin jízda po cyklostezkách. Cíl bude u Hlučínského jezera před penzionem Rhodos, kde čeká účastníky občerstvení i losování o ceny. Evropský den bez aut je připraven na 22. září. Mírové náměstí bude od 7 do 13 hodin uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu. Žáci hlučínských základních škol budou soutěžit v jízdě zručnosti a v dopravních znalostech. Děti z mateřských škol namalují u kulturního domu na asfalt obrázky na dopravní téma.

Program k Evropskému týdnu mobility chystají také v Bolaticích. Uskuteční se od 16. do 22. září, a to na téma Čistý vzduch všem. Žáci základní školy budou sledovat čistotu ovzduší a zjišťovat, jak lze životní prostředí zlepšovat, zúčastní se kurzu dopravní výchovy a „páťáci“ budou v mapě obce hledat nejbezpečnější cestu do školy. Obecní úřad předá občanům letáčky s informacemi o třídění odpadu a zákazu vytápění rodinných domů nevhodnými palivy.

Den bez aut bude vyhlášen na 18. září, kdy bude část ulice Školní minimálně na hodinu uzavřena. Místo aut po ní budou jezdit koloběžkáři, bruslaři a cyklisté.