Jen pár hodin poté, co se v Hlučíně na autobusové zastávce OKD na ulici Československé armády předevčírem v 15.45 hodin upálil šestadvacetiletý muž, se vydala naše redakce na místo tragické události. Chtěli jsme zjistit, co mladíka k hrůznému a bolestivému ukončení života vedlo a jak se s událostí vyrovnávají lidé, kteří hořící tělo i marný boj záchranářů o jeho život viděli z bezprostřední blízkosti.


Na místo neštěstí přijíždíme po desáté hodině ranní. Stačí pár desítek minut a je nám jasné, že většina obyvatel hlučínského sídliště, kde se muž polil benzinem a zapálil, je stále v silném šoku. Po dlouhém přemlouvání s námi sice většina z nich mluví, své jméno však s tragédií spojovat nechtějí. Z toho důvodu jsou všechny jejich výpovědi anonymní.


„Z okna jsem viděl, jak na zastávce něco hoří. Myslel jsem ale, že mladí výrostci zapálili papír nebo co. Že jen děti blbnou,“ svěřuje Deníku své pocity dvaašedesátiletý důchodce. S třesoucím se hlasem ukazuje, že bydlí opravdu jen pár desítek metrů od místa činu. „Až když za chvíli přijela policie a záchranka, pochopil jsem, že se něco stalo. Až později jsem zjistil, že se někdo upálil. Zrovna hezky se mi na to nevzpomíná,“ dodává.
Jen pár stovek metrů od zastávky OKD, kde v tu dobu stále zůstávají ohořelé chuchvalce, které vypadají jako seškvařené oblečení, stojí na ulici Jana Nerudy obchod s alkoholem.


Právě sem si muž, který se pokusil upálit už před dvěma lety a nedávno se vrátil po intenzivním léčení z nemocnice, chodil podle místních kupovat alkohol. Po krátkém přemlouvání prodavačka přiznává, že zmíněný muž k ní chodil poměrně často. „Znala jsem ho těch pár měsíců, co ho pustili z nemocnice. Byl celý znetvořený a chodil zahalený v kapuci. Jinak se mi ale zdál normální. Když přišel, normálně si se mnou v obchodě povídal,“ uvedla. Od staršího muže stojícího před prodejnou zjišťujeme, kde nešťastník několik let bydlel.


„Kdybyste ho viděli, ani byste se nedivili tomu, co udělal. Nikdo se s ním nechtěl bavit, všichni se ho stranili. Žil pouze se svým dědou a myslím, že musel hodně trpět,“ vypráví s posmutnělým výrazem ve tváři místní pošťačka.


Po více než hodinu a půl dlouhém pátrání nakonec nacházíme místo, kde uhořelý se svým dědou až do včerejšího odpoledne posledních několik let bydlel. Okno domu otvírá starší muž, který na nás působí vyrovnaným dojmem a který souhlasí s tím, abychom mu položili několik otázek. Během několikaminutového rozhovoru se od něho dozvídáme mnohé o složité povaze jeho vnuka, jehož čin předevčírem vyděsil většinu obyvatel Hlučína i okolí. Mimo jiné i to, co si myslí o tom, proč jeho vnuk takto brutálně a veřejně skoncoval se svým životem, se dočtete v nejbližší době v Opavském a hlučínském deníku. Jména obou mužů však z pochopitelných důvodů a pro zachování piety nebudeme zveřejňovat.

Šestadvacetiletý muž z Hlučína utrpěl popáleniny třetího stupně na 99 procentech těla.

Ve středu odpoledne se v Hlučíně na ulici Československé armády upálil šestadvacetiletý muž z Hlučína.

V 15.45 hodin se na autobusové zastávce OKD polil benzínem a zapálil. Utrpěl popáleniny třetího stupně na devadesáti devíti procentech těla. Šokovaní svědci ani záchranáři, kteří na místo neštěstí dorazili během několika minut, už bohužel těžce popálenému muži nedokázali pomoci. Ani ne třicetiletý muž zemřel ještě na místě, a to ve chvíli, kdy mu lékaři v sanitce poskytovali první pomoc.

„V 15.47 hodin přijalo operační středisko v Opavě zmatený telefonát. Náhodný motorista v něm operátorce sdělil, že v Hlučíně na ulici Československé armády hoří člověk. Nic víc nebylo z telefonátu zřejmé,“ informoval Deník jen pár desítek minut po tragickém činu tiskový mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

„Lékaři zajistili muži žilní vstup a podali adrenalin. Muž však kromě popálenin kůže utrpěl také popálení dýchacích cest, projevil se u něj rozvinutý popáleninový šok a zemřel lékařům doslova pod rukama,“ doplnil Humpl s dodatkem, že takto rozsáhlá zranění byla neslučitelná se životem.

Na místo přijeli také profesionální hasiči z Hlučína, v tu chvíli však už muž nehořel. „Když hasiči dojeli, byl už muž v péči záchranářů a nebylo co hasit,“ řekl tiskový mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela.

Tiskový mluvčí opavské policie René Černohorské redakci sdělil, že se s největší pravděpodobností jednalo o smrt sebepoškozením. „Na základě prvotního šetření nebylo zjištěno cizí zavinění. Podle informací, které máme, se však muž o sebevraždu tímto způsobem v minulosti už pokusil,“ uvedl René Černohorský s tím, že příčiny, které ho k činu vedly, jsou zatím v šetření a s ohledem na etiku nemůže více informací k této tragické události poskytnout.