Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hrabyni si připomenou Karla Engliše

Hrabyně - Letos si připomínáme 130. výročí narození patrně nejvýznamnějšího českého národohospodáře prvorepublikového Československa profesora Karla Engliše.

17.8.2010
SDÍLEJ:

Karel EnglišFoto: archiv Masarykovy univerzity Brno

Protože na svého rodáka v Hrabyni nezapomínají, připravila obec dnes od 11 hodiny ve spolupráci s Ekonomickou fakultou Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a rodinou Karla Engliše slavnostní setkání.

Součástí vzpomínkového aktu bude také vernisáž výstavy „Karel Engliš - život a dílo“, která byla připravena ve spolupráci se Slezským zemským muzeem a rodinou Karla Engliše ve výstavních prostorách Památníku II. světové války v Hrabyni.

Program setkání je následující: V 11 hodin se uskuteční uvítání hostů u pomníku Karla Engliše, následně zazní báseň Petra Bezruče Hrabyň a lidová píseň v podání pěveckého sboru Chorus Ostrava.

Ve čtvrt na dvanáct bude přednesena historická vzpomínka na Karla Engliše a následovat budou projevy hostů a kladení věnců. Deset minut před polednem začne mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kterou bude sloužit Mons. František Václav Lobkowicz.

Další program se přenese k hrobu Karla Engliše, kde ve 12.45 budou položeny květiny a provedena společná modlitba. V 15 hodin pak bude vernisáží otevřena již zmiňovaná výstava „Karel Engliš - život a dílo“ v prostorách památníku II. světové války.

Karel Engliš

se narodil 7. srpna 1880 v Hrabyni v rodině místního řezníka. Po absolvování základní školy nakonec jeho otec podlehl takům a svého syna nechal studovat opavské gymnázium. Rodina však mladého studenta nemohla příliš podporovat, a tak jinak velmi nadaný student Engliš brzy začal doučovat spolužáky a tím si přivydělával na živobytí.

Po maturitě se Engliš dostal na Právnickou fakultu do Prahy, kde jej Albín Bráf přivedl k hlubšímu studiu ekonomické vědy a zájmu o národní hospodářství. Krátce studuje také v Mnichově. Po studiích na přímluvu svého učitele nastupuje v Zemské statistickém úřadě pro království České a seznamuje se s praktickou statistikou a hospodářskými analýzami.

Po několika letech přešel na ministerstvo obchodu. V roce 1910 se Karel Engliš stává docentem národního hospodářství na České vysoké technické škole v Brně a již o rok později je na téže škole jmenován profesorem. V roce 1913 se stává poslancem Moravského sněmu, kde se věnuje především hospodářsko-sociální problematice rodného Slezska.

Jeho práce zaujala i tehdejšího prezidenta T. G. Masaryka. Po první světové válce se stává poslancem Národního shromáždění a mimo jiné dává popud ke vzniku Masarykovy univerzity v Brně, druhé české univerzity, kde se následně stal jejím rektorem. Po atentátu na Aloise Rašína je Engliš jmenován československým ministrem financí a s přestávkami tuto pozici zastávé až do roku 1931.

Posledních pět let před druhou světovou válkou pak vykonává funkci guvernéra Národní banky československé. Během války nenápadně působí na právnické fakultě a v roce 1947 je zvolen rektorem Univerzity Karlovy.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 však pod politickým tlakem abdikuje na všechny své univerzitní funkce a stahuje se do ústraní.

Zemřel 15. června 1961 v Hrabyni.

Zdroj: Josef Zemánek, Karel Engliš (1880-1961) - vůdčí osobnost československé finanční a měnové politiky 20. a 30. let, Euroekonom 2004

Autor: Martin Kůs

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení