Matrikářky nemají diář pro tento měsíc zrovna přeplněný. Opavská matrika má v květnu nahlášeno 12 svateb, z toho pět v městské obřadní síni, dvě v Obecním domě, čtyři v kostele a jednu na loděnickém zámku.

„V květnu míváme svateb pokaždé méně, a proto na tento měsíc každoročně plánujeme generální úklid obřadní síně. Letošní rok není výjimkou,“ konstatuje matrikářka Renata Böhmová.

Podobný názor sdílí matrikářka v Hradci nad Moravicí, kde je pro květen nahlášeno osm svateb, z toho pět v městské obřadní síni a tři na zámku. Na kravařskou matriku zatím došlo 6 žádostí o svatební obřad na zámku.

„Pravdou je, že květnový zájem o svatbu bývá menší než pro další měsíce, ale myslím, že se pověra začíná lámat. Počty svateb u nás totiž proti minulým letům začínají v květnu stoupat,“ říká matrikářka Pavla Maléřová.

Ani ve zbylých městech opavského okresu se zájemci o úřední potvrzení svého vztahu v květnu na matriky zrovna nehrnou. V Dolním Benešově eviduje matrika jednu žádost o svatbu v kostele, ve vítkovské obřadní síni si věrnost slíbí jeden pár a v Budišově nad Budišovkou jsou svatby hlášeny až na červen.

Do hlučínské obřadní síně přijdou v květnu dva páry. „Letos by to mohlo vypadat, že se pověra nějak projevuje, ale není to pravidlem. Například vloni jsme měli v květnu víc zájemců než volných termínů,“ říká matrikářka Jitka Klimková.

ANKETA: Ve kterém měsíci jste měli svatbu? Brali byste se v květnu?

Emilie Hlistová, 60 let, učitelka, Opava: S manželem jsme měli svatbu v zimě, měsíc leden. V květnu bych se asi nevdávala, protože mám pocit, že i když je to měsíc lásky, tak to není „tip ťop“. V tomto jsem pověrčivá a neriskovala bych.

Milan Rybka, 26 let, skladník, Opava: Já jsem se s manželkou ženil v lednu. Oba dva na různé pověry moc nevěříme. Když se lidé chtějí vzít, tak je jedno, který měsíc si pro svatbu zvolí. Nemyslím si, že to má nějaký vliv na jejich manželství.

Josef Sidopulos, 32 let, stolař, Krnov: S manželkou jsme se brali 7. července. Mám špatnou paměť, takže jsme volili takové datum, které by bylo dobře zapamatovatelné, což se podařilo. V květnu bych se neženil, jedině kdyby se našlo nějaké dobré datum.

Tomáš Laur, 33 let, OSVČ, Krnov: Ženil jsem se v říjnu, přesněji teda 10. října, což se dá poměrně dobře zapamatovat. Zvolili jsme to záměrně, protože nemám moc dobrou paměť na čísla. Na pověry o svatbě v květnu nevěřím.

Michaela Burdová, 20 let, studentka, Opava: Ještě jsem svobodná, ale v budoucnu se v květnu určitě vdávat nebudu. Prý to nosí smůlu. Dodržím i další svatební tradice, celkem v to věřím. Existuje plno jiných měsíců, kdy se můžou lidé vzít.