Idylka. V tomto duchu se nese středeční prohlášení opavské radnice k situaci na kylešovickém sídlišti. Podobně vyznívá i tisková zpráva společnosti RPG, která zde do svých bytů stěhovala a možná i nastěhuje další sociálně nepřizpůsobivé občany.

Redakce byla včera dopoledne několik hodin přímo na místě. To, co jsme zde viděli a slyšeli, svědčí o něčem jiném, před čímž mnozí kompetentní zavírají buď z neznalosti, či pohodlnosti oči.

Obyvatelé sídliště v Liptovské ulici a majitelé okolních rodinných domů žijí zhruba rok v napětí a stresu. Lidé tvrdí, že situace se zde stala neúnosnou od loňského října, kdy se do bytů RPG nastěhovaly nové romské rodiny a k nim ještě jejich příbuzní. Místní hovoří o více než stovce nových Romů. Nikdo jim přitom nezaručí, že nepřijdou další. A to navzdory šalamounskému vyjádření opavské radnice a firmy RPG, jejíž prohlášení najdete níže.

Kylešovičtí vyprávějí, že je Romové terorizují, říkají, ať táhnou, že to je jejich sídliště. Paneláky patřící RPG jsou v nejhorším stavu. Všude špína, nepořádek, toaletní papíry pod okny, lidské výkaly na schodech, zničené, poplivané výtahy, vytrhané zvonky, podpálené keře, ohníčky na chodbě, vulgární nadávky, sem tam i fyzická napadení, krádeže. Strach vycházet večer ven.

A policisté, kteří mají služebnu pár desítek metrů daleko, se zde prý téměř neobjevují. Chcete znát jména lidí, kteří nám to řekli? V notesu jsme jich měli dvacet. V průběhu dne však někteří z nich telefonovali a psali, že se začali bát pomsty a chtějí anonymitu. Nebál se například Jan Pastrnek či Anna Fruncková. Jejich vyjádření a vyjádření dalších, jejichž jména redakce zná, vám přineseme v úterním Opavském a hlučínském Deníku a Regionu. A nebude to příjemné čtení.

Radnice přiznala, že ji obyvatelé Kylešovic kontaktují a žádají o vysvětlení situace, jedním dechem však dodala, že městu byty v této lokalitě nepatří, jsou to byty soukromé společnosti RPG Byty,s.r.o. „Město tedy v žádném případě nenastěhovává záměrně Romy právě do této lokality,“ dementuje první náměstkyně primátora Pavla Brady (SOS) informace, které na veřejnosti kolují. Přesto to prý není radnici lhostejné.

„Vedení města proto nechalo provést místní šetření, kdy pracovníci sociálního odboru zjišťovali skutečnou situaci. Šetřením nebylo zjištěno, že by se do této lokality romské rodiny sestěhovávaly, rozhodně ne masově,“ říká tisková mluvčí radnice Lada Dobrovolná. Hláska je přesvědčena, že zatím není reálný důvod ke znepokojení.

„Město zde posílilo hlídky městských policistů. Navíc také se společností RPG intenzivně spolupracuje na preventivních opatřeních, aby k žádným problémům nedošlo,“ tvrdí Brady. Ředitel vnějších vztahů realitní skupiny RPG Real Estate, která je vlastníkem společnosti RPG Byty s. r. o., Petr Handl sice nemůže zaručit, že by se do jejich volných bytů v Opavě nenastěhovali Romové, zároveň však tvrdí, že nepůjde o nepřizpůsobivé občany.

„Můžeme všechny obyvatele uklidnit, že do volných bytů nepřijde nikdo, kdo by znepříjemňoval vzájemné soužití. Děláme selekci a sítem projdou jen ti, kteří splňují všechna kritéria a nájemní podmínky,“ slibuje Handl.

Na to, že by se do Kylešovic mělo přistěhovat kolem stovky nepřizpůsobivých občanů reaguje rezolutními slovy: „Je to fáma a nesmysl!“ Na případné problémy, které zde existují ve spojitosti s vloni nastěhovanými Romy, se prý společnost zaměří. „Kdyby lidé z Kylešovic stáli o osobní setkání, kde by padly konkrétní návrhy a podněty, rádi přijedeme,“ uzavírá Handl.

V současnosti podle něj vlastní RPG v Opavě zhruba 400 bytů a pouze 20 jich je volných, takže by prý neměl hrozit žádný příliv přistěhovalců. Obyvatelé Opavy–Kylešovic tomuto tvrzení ale ani za mák nevěří.

Zuzana Urbánková, Tomáš Pustka

Vyjádření společnosti RPG k údajnému sestěhování tzv. nepřizpůsobivých občanů

Byty RPG byly, jsou a budou domovem pouze slušných lidí

V posledních několika týdnech se některými městy Moravskoslezského kraje šíří zvěsti o tom, že společnost RPG Byty, s.r.o. plánuje sestěhovat do svých bytů tzv. „nepřizpůsobivé občany“ z jiných částí republiky. Celá realitní skupina RPG Real Estate se od těchto poplašných zpráv jednoznačně distancuje.

Jedná se o naprosto vykonstruované lži a účelově šířené fámy, jejichž cílem je pouze vyvolat nepokoje mezi obyvateli našeho regionu. Chceme proto znovu ubezpečit naše nájemníky i ostatní obyvatele regionu, že nic takového nikdy nebylo, není a nebude záměrem naší společnosti. Společnost RPG Byty, s.r.o. investovala do regenerace svého bytového fondu již více než 7 miliard korun a další více než 3 miliardy vynaloží na opravy domů a bytů v příštích třech letech. Všechny tyto prostředky jsou vynakládány na zkvalitňování života všech slušných nájemníků.

Bylo by proto naprosto nelogické obsazovat byty lidmi, kteří by je zanedlouho opět zničili. Společnost RPG Byty, s.r.o. při obsazování volných bytů nikoho nediskriminuje z důvodu rasové, národnostní, náboženské či jiné příslušnosti, ale na druhou stranu máme jako vlastník a pronajímatel zájem na tom, aby v našich domech bydleli pouze takoví lidé, kteří respektují pravidla slušného chování a svým jednáním přispívají ke zkvalitnění sousedských vztahů i celkové úrovně života v jednotlivých lokalitách.

Proto jsou také zájemci o nájemní bydlení v bytech RPG důkladně prověřováni a zhruba třetina je jich pro nesplnění přísných kritérií odmítána. V našich nájemních smlouvách jsou navíc zakotveny citelné finanční sankce za porušování domovního řádu, které mohou vyvrcholit až výpovědí z nájmu. Je také významně omezen počet lidí, kteří mohou bydlet v jednom bytě, a stanovena povinnost hlášení počtu osob.

V některých problémovějších čtvrtích dokonce necháváme někdy byty raději záměrně neobsazené, aby se do nich nenastěhovali lidé, kteří by situaci v dané lokalitě ještě zhoršili. Až se podaří zvýšit celkovou kvalitu života v takových lokalitách, pak i sem rádi přivedeme nové nájemníky. Děkujeme všem nájemníkům, kterým není situace v jejich domech lhostejná a kteří se nebojí upozorňovat na ty, kdo sousedské vztahy soustavně narušují.

V případě, že v některém domě dochází k narušování vzájemného soužití, pak by nájemníci neměli váhat volat policii, která jako jediná může situaci řešit přímo na místě. Následně by pak měli informovat i zákaznickou linku společnosti RPG Byty, s.r.o. na čísle 840 293 546 nebo e-mailem na adresu info@rpgbyty.cz.

Ujišťujeme nájemníky, že každým vaším podnětem, i anonymním, se zabýváme a že mnozí z těch, kdo dříve klidné soužití v našich domech narušovali, už tam nebydlí.

Redakce nemusí s obsahem vyjádření souhlasit, rovněž si vyhrazuje právo krátit dlouhé příspěvky