Následující dotaz nám do redakce zaslal Karel Sedlák z Opavy- Kateřinek.

„Vadí mi, že v obvodových městských částech Opavy, jako jsou například Kateřinky, neřeší dopravní část městské policie problémy s parkováním. Řidiči parkují svá vozidla naprosto neukázněně a v rozporu s dopravními předpisy, často proti sobě na obou stranách komunikace a na průjezd nezbývá mnohdy ani 2,5 m.

Městská policie se zajímá pouze o zónu placeného stání, ale tady se nic neděje. Proč? Parkování je ve větších městech určitě problém, ale zajímala by mě rovněž koncepce magistrátu. Nemusíme chodit daleko, v Bolaticích mají někde obytné zóny a chodníky tam zcela chybí a parkuje se až k plotu, nebo by stačil chodník jen po jedné straně ulice. Dále by se to dalo řešit i zavedením parkování jen při jedné straně ulice nebo zjednosměrněním dalších ulic.

V Racziborzi je běžně povoleno parkování na chodníku. V Krnově se parkuje bezplatně i na náměstí. Jestli je málo parkovacích míst a moc osobních aut, tak proč to neudělat jako u náklaďáků, každý majitel by musel prokázat, že má také kde zaparkovat. Pokud nemá vlastní parkovací místo nebo garáž, ať si u magistrátu koupí parkovací kartu. Rád bych vyhlásil foto soutěž O nejlepší zaparkování.“

Preventista městské policie: Nesouhlasíme

Na dotaz odpovídá preventista Městské policie (MP) Opava Ivo Špičák: „Nesouhlasíme s názorem, že se o parkování v okrajových částech města MP nestará. Pravda je, že prioritou zůstává parkování v centru, v zóně placeného stání. Parkování na sídlištích v Opavě, nejen v Kateřinkách, je opravdu velmi problémové. MP nemá moc možností, jak řešit neukázněné řidiče.

Tzv. botičku nelze ze zákona nasadit, protože vozidlo tvoří překážku silničního provozu, v daném případě by to nebylo ani účelné, a odtahy MP neprovádí. V současné době tyto špatně parkující vozidla nafotíme, zadokumentujeme a předáváme k řešení na odbor dopravy. Věříme, že možné zlepšení by mohlo přijít v novém roce, kdy začíná platit novela zákona a budeme moci nahlížet do registru vozidel, strážník si bude moci na místě vylustrovat majitele vozidla a hned se s ním kontaktovat v místě jeho bydliště.

Co se týče koncepce parkování, tak tu s námi nikdo nekonzultuje a nedává na vědomí, k tomuto se vyjadřuje pouze PČR. O tom, kde se platit bude nebo nebude, opět nerozhoduje MP, ale město Opava a parkování na chodníku je, na rozdíl od Polska, zakázáno zákonem a město tím pádem toto nemůže globálně povolit. Jsou sice určité možnosti, kdy lze toto parkování povolit, ale v Opavě nejsou na sídlištích taková místa, která by bylo možno ze stavebního hlediska využít.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.