Agave americana. Tak zní název rostliny, která vykvete jednou za padesát let a následně umře. V současné době tato vzácnost zkrášluje prostory Základní školy v Neplachovicích. „Kytku pěstoval můj otec Jiří Rychta. Měl ji doma,“ uvedla Marie Černohorská, která pracuje ve školní družině.

Černohorská agáve získala a na zimu jej odnesla do školy. „V polovině ledna začala růst,“ doplnila s tím, že každý týden rostlina vyrostla o 30 centimetrů. „Pečlivě jsme to měřili,“ podotkla s úsměvem. Agave americana nakonec našla své místo pod schodiště a stvol s květy se vytáhl až ke stromu. Nyní měří 6,20 metru, z čehož 5,40 metru tvoří květní stvol.

„Rostlina je vzácná v tom, že ji lidé dříve vyhodí, než vykvete,“ uvedl vedoucí Arboreta v Novém Dvoře Miroslav Frank a dodal, že v arboretu mají asi deset takových rostlin, z nichž každá váží přibližně metrák. „Například loni na podzim jsme dostali přibližně patnáct nabídek, zda nechce agáve do arboreta,“ poznamenal Frank.

Kvetoucí agave americanu lze běžně vidět ve Středomoří a botanických zahradách. Pochází ze střední Ameriky a patří do čeledi liliovitých. Je to monokarpická rostlina, což znamená, že za svůj život vykvete jednou a pak odumírá.

(ans)