„U nás v obci není zdravotní středisko a ani žádný lékař. Je to dosti ožehavé téma. V minulosti byla snaha mít zde lékaře aspoň jednou týdně, ale nějak z toho sešlo. Vlastně dnes nemáme ani prostory, kde bychom mohli nějakého lékaře mít,“ řekl například sudický starosta Petr Halfar s tím, že občané tak převážně dojíždějí do 6 kilometrů vzdálených Kobeřic, kde je zdravotní středisko.

„A pak samozřejmě do dalších vzdálenějších obcí a měst za odbornými lékaři. V Kobeřicích je i lékárna, kde si můžou vyzvednout či zakoupit léky. A i kdyby v Sudicích lékař byl, pro léky by se muselo stejně dojíždět,“ doplnil starosta.

Ludgeřovice mají i rehabilitaci

A jak jsou na tom s lékaři v Neplachovicích? „Máme ve zdravotním středisku praktického lékaře a zubního lékaře, kteří ordinují denně a ženský lékař ordinuje dvakrát týdně. Dále je ve zdravotním středisku umístěna výdejna léků a v blízké obci Holasovice ordinuje dětská lékařka,“ řekl starosta Neplachovic Jiří Čech.

V Ludgeřovicích na tom prý nejsou nejhůř. Alespoň to tvrdí tamní starosta Daniel Havlík. „Co se týče základní zdravotní péče, jsou zde dva obvodní lékaři, jeden dětský lékař, máme zde zubní ambulanci, dojíždí zde oční, gynekolog a ortoped. Na zdravotním středisku máme i rehabilitaci,“ řekl starosta a doplnil:

„Pochopitelně bychom byli rádi i za další rozšíření zdravotní péče, ale oproti některým jiným obcím jsme na tom dle mého názoru skutečně dobře.“ Jak zmínil, je pro ně výhodou poměrně snadná dopravní dostupnost do Hlučína i Ostravy, kde je pro občany dostupná celá šíře zdravotní péče.

Lékařů není nikdy dost

Podle bolatického místostarosty Martina Bortlíka není lékařů nikdy dostatek. „Přesto se v loňském roce podařilo v Bolaticích rozšířit služby o gynekologickou ambulanci. V současné době obec Bolatice připravuje rekonstrukci stávajícího zdravotního střediska a po jeho dokončení by mohla v naší obci přibýt chirurgická a kožní ambulance,“ uvedl Bortlík.

Dvakrát týdně mají praktického obvodního lékaře ve Větřkovicích. „K zubaři a jiným odborným lékařům dojíždí naši občané do Vítkova, případně do Opavy a Nového Jičína,“ řekl tamní starosta Dušan Lederer.

Budišovští lékaře shánějí marně již několik let

Tak s touto otázkou jste mi nahráli na smeč. Takto reagoval starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký na otázku, jestli je v jejich městě dostatek lékařů.

„V našem městě, které je pro někoho takzvaně na konci světa, je lékařů nedostatek. Před revolucí byli v Budišově dva praktičtí lékaři, jeden dětský lékař, částečně ženský lékař a dva zubaři. Za specialisty se dojíždělo stejně jako dnes mimo město,“ řekl starosta s tím, že k dnešnímu dni mají ve městě pouze jednu ordinaci praktického lékaře, dětského lékaře, částečně gynekologa a téměř úplně chybí zubní lékař.

„Současně ještě fungující ordinace paní doktorky, byť pracující i v důchodu, bude v nejbližší době pro její vážné zdravotní důvody uzavřena. Paní doktorka by ordinaci ráda předala nějakému mladšímu nástupci a několik let se již o to snaží. Ovšem doposud marně,“ pokračuje starosta.

Město shání zubaře

Vedení města se podle jeho slov také již několik let snaží získat zubního lékaře pro druhou ordinaci, avšak se stejným výsledkem. „Nabízíme byt, výhodné nájemní podmínky pro provoz ordinace a ze strany zatím fungující zubní lékařky také výhodný odprodej zařízení ordinace. Nový zubní lékař by rovněž získal kartotéku pacientů a nemusel by svou praxi budovat od nuly,“ říká starosta, podle kterého by přišel nový lékař vlastně k hotovému.

„Ale i to je zřejmě málo a mladí zubní lékaři při jejich současném absolutním nedostatku jdou raději do města, kde mají lepší vyžití,“ uvedl Vrchovecký a dodal: „Cituji jednoho z nich, který se přišel na nabízenou ordinaci podívat, a kdy se zpočátku zdálo, že se na nás konečně usmálo štěstí, a problém s chybějícím zubním lékařem se vyřeší. Pak nám bohužel sdělil, že tento kraj je velice vhodný pro rekreaci, ale ne pro trvalé bydlení.“

Starosta: Zubaře mámaž ve Vsetíně

Jak dále starosta zmínil, dnes už umístěnky jako kdysi nejsou a lékařské praxe jsou veskrze soukromé. „Obce jako takové nemají prakticky vliv, jak lékaře pro své občany sehnat. Je to velmi smutná situace, kdy na jedné straně si občané platí zdravotní pojištění a mají garantovánu ústavou zdravotní péči, ale praktická skutečnost je úplně jiná,“ podotkl.

Zdůraznil také, že je to systémově naprosto špatně. „Základní veřejná zdravotní péče by měla být stejně jako je tomu dnes u integrovaného záchranného systému pokryta plošně, aby občané měli její srovnatelnou dostupnost. Tak jako tomu bylo v minulosti nebo jako je tomu v okolních zemích,“ nechal se slyšet starosta.

„Je to naprosto špatně, když při současné úrovni dopravní obslužnosti a absenci automobilu je dostupnost zdravotní péče mírně řečeno problematická. Především pro občany z oblastí, podle některých nazvaných zapadákov, nebo kde lišky dávají dobrou noc,“ zmínil.

Nakonec podotkl: „To si nepřejte vžít se do kůže starosty, který za všechno může i nemůže. Co si musí od svých občanů vyslechnout, že není ani za několik let schopen nějakého lékaře sehnat. Vím, o čem mluvím, a velmi mě to štve! Já sám jezdím k zubnímu lékaři až do Vsetína.“