Například v Sudicích žádný lékař není. „Naši občané dojíždějí za lékaři do okolních vesnic Kobeřice, Chuchelná, Štěpánkovice i dál. V minulosti byl u nás lékař jednou týdně, ale i to si myslím, je nedostačující.

A také nemáme lékárnu, takže by v některých případech stejně museli naši občané vycestovat z obce minimálně do 6 kilometrů vzdálených Kobeřic,“ uvedl sudický starosta Petr Halfar s tím, že uvidí do budoucna, jestli se jim podaří nějakého lékaře v obci umístit.

„Nejdříve však pro něj musíme mít volné prostory, které zatím nejsou,“ upřesnil.

Musejí do sousedních vesnic

V Rohově mají zřízenou v Domě služeb ordinaci praktického lékaře. „Ten za našimi pacienty dojíždí jedenkrát týdně, jinak jsou rohovští občané odkázáni na ordinace lékařů v sousedních obcích a městech. I přesto jsme rádi, že tato služba je u nás zřízená, neboť především starším či zdravotně handicapovaným občanům v mnohém pomůže,“ řekl starosta Rohova Daniel Procházka.

V Šilheřovicích mohou lidé navštěvovat praktického lékaře, dětského lékaře a v provozu je také zubní ambulance. Redakci to řekla tamní starostka Jarmila Thomasová. „Samozřejmě na odborná vyšetření dojíždějí lidé na polikliniku do Hlučína nebo do nemocnic v Ostravě,“ zmínila.

Mají rehabilitaci i lékárnu

Jak to mají s lékaři v Ludgeřovicích? „V naší obci máme v současné době dva praktické lékaře, jednu dětskou lékařku, jednoho zubaře a do soukromého zdravotního střediska dojíždějí dále externě oční, gynekolog a ortoped,“ řekl starosta Daniel Havlík.

Jak zmínil, funguje tam také rehabilitace a lékárna. „V současné době je tedy zdravotní péče v základních oblastech zabezpečena. Další služby jsou zajišťovány v Hlučíně, případně v Ostravě. Zatím si tedy nemůžeme stěžovat a doufáme, že alespoň tento stav i nadále vydrží,“ řekl starosta.

K nedostatku lékařů se vyjádřil také místostarosta Štěpánkovic Jaromír Nevřela. „Jelikož nejsme středisková obec, musíme si vystačit s dětskou lékařkou, obvodní lékařkou a zubním oddělením. Za dalšími vyšetřeními musíme mimo obec ke specialistům.

Možná, že by se nějaký lékař v naší obci ještě uživil,“ uvedl Nevřela.