Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Opavě jsou aktuálně čtyři tisíce nových stromů

V současné době se v Opavě nachází zhruba dvacet tisíc stromů, jejich význam však není pouze estetický, ale i během horkých letních dní je znát jejich praktický význam pro život ve městě.

31.7.2016 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová

Město Opava věnuje péči o zeleň už dlouhá léta značnou pozornost. Potvrzuje to také Marie Vavrečková vedoucí odboru životního prostředí na opavském magistrátu: „Dnes si už jen málokdo vybaví, jak vypadal prstenec Městských parků před celkovou rekonstrukcí, obnovené aleje a stromořadí kolem cest se staly naprostou samozřejmostí, k obnově zeleně došlo v rámci revitalizace některých sídlišť. Bohužel v některých lokalitách nové výsadby nelze uskutečnit především z důvodu existence inženýrských sítí a jejich ochranných pásem."

Veřejná zeleň v Opavě je členěna na centrální zeleň, která je vymezena prstencem Městských parků, její součástí je zeleň na náměstích, na ni navazují parkové plochy například v Městských sadech. Nedílnou součástí je zeleň na sídlištích, vše o celkové rozloze zhruba 80 hektarů. V minulých létech proběhlo a stále probíhá mapování stromů.

„V současné době máme alespoň základní informace o 16000 stromech, z toho 4000 byly vysazeny nově, ostatní stromy jsou původní. Všechny dostupné informace lze nalézt v živých mapách na webových stránkách města," uvedla Marie Vavrečková. Kromě estetického hlediska je velmi důležitým kritériem provozní bezpečnost stromů.

Čím dále tím více je ale zřejmé, že městská zeleň hraje svoji nezastupitelnou roli i z hlediska zvyšování odolnosti města proti klimatickým změnám. Zeleň ve městě je nepostradatelná, přitom je vystavena velmi mnoha negativním vlivům.

„Škodliviny v ovzduší a extrémní výkyvy počasí způsobují nižší odolnost vůči chorobám a to vše klade na obnovu a údržbu zeleně velké nároky. Proto je nutné pro obnovu využívat vhodné odolnější kultivary. Zeleň zachytí velké množství prachu, zeleň zadržuje vodu a díky jejímu odpařování dochází k ochlazování okolí, což má velký význam v horkých dnech, proto je žádoucí využívat přirozeného chladicího efektu vegetace. Při nedostatku zeleně hrozí nebezpečí vniku tzv. tepelných ostrovů," připomíná Vavrečková.

Vhodně zvolenou skladbou stromů ve městech lze utvářet příjemné klima bez velkých nákladů. Termovizní snímání teploty v centru města Hradec Králové v loňském roce jednoznačně potvrdilo, že stromy chladí zdarma a výrazně. I proto město plánuje do městské zeleně i nadále investovat.

„V nejbližší budoucnosti připravujeme revitalizaci pozemku, který sousedí s ul. Masarykova. Máme připraveny projekty na výsadby především v extravilánu, ale na jejich realizaci budeme žádat o poskytnutí finančních prostředků z dotačních zdrojů. Naše aktivity se budou odvíjet od toho jak dalece budeme v tomto směru úspěšní," řekla Marie Vavrečková s tím, že ona sama vidí problém v existenci inženýrských sítí a jejich ochranných pásem.

To podle ní v mnoha případech brání v realizaci některých záměrů. Priority města Opavy se během času mění, a když v posledních letech byla věnována větší pozornost zeleni uvnitř města. Nyní se však hodlá více soustředit na krajinu kolem Opavy, takzvaný extravilán.

Autor: Redakce

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení