Jak redakci řekl provozně technický náměstek Technických služeb Opava, s. r. o., Martin Girášek, jedná se o občany, kteří se vydávají za zaměstnance Technických služeb a odvolávají se na to, že v minulém roce prováděli a dále provádějí svoz domovního odpadu.

„Tyto aktivity se však dějí také v naší pracovní době, kdy zaměstnanci opravdu nemají čas běhat po poschodích panelových domů. Bohužel, drzost a nápaditost takových a podobných lidí je, jak se zdá, bezmezná,“ řekl Girášek.

Je podle něj neuvěřitelné, že se člověk opět představí jako zaměstnanec technických služeb a žádá majitele objektu, ať jej pustí na pozemek. „S odůvodněním, že jdou vyměřovat oplocení, což je činnost, kterou naše firma vůbec neprovádí. Tuto zkušenost zažil bohužel jeden občan města v minulém týdnu, avšak postupoval správně. Tyto osoby nepustil na pozemek a telefonicky se v naší firmě informoval, zda takovéto práce provádíme,“ podotkl.

Technické služby se podle jeho slov distancují od chování těchto občanů. „Výše uvedené činnosti jsou soukromou aktivitou těchto lidí a jsou neslučitelné s prací naší společnosti,“ doplnil. V případě, že se lidé s takovým člověkem setkají, pak doporučil obrátit se na orgány činné v trestním řízení.

„Žádáme tímto všechny občany, ať jsou obezřetní, a to obzvláště nyní, tedy v době, kdy bude také probíhat sčítání lidu a domácností,“ dodal Girášek.

Také opavská policie má podobnou zkušenost. A to s falešným uklízečem. Ten se, podle slov tiskového mluvčího opavské policie René Černohorského, objevil v domě jednoho Opavana, od kterého za slíbený úklid vyinkasoval 200 korun. Úklidu se ale poškozený nedočkal.

„Muž dostal papír s razítkem na práci, kterou neprovedl. Nemáme dosud objasněno, o koho se jednalo. Tento případ jsme šetřili. Jde zatím o jediný z Opavy,“ informoval Černohorský.

Čtenářům také poradil, jak nenaletět takovýmto podvodníkům. „Při zařizování úklidových služeb je nejlepší řešení zaplatit až za odvedenou práci. Na razítku bývá telefon do firmy. Je třeba tam zavolat a ověřit si to. V případě podezření pak mohou lidé volat 158,“ sdělil mluvčí s tím, že lidé by měli být ostražití a nepouštět cizí lidi do bytu.

Také je podle něj lepší volat ověřené firmy oficiální cestou.