Jde s kolem, zaparkuje, otevře tašku na nosiči, vytáhne sáček. Pak otrhá květy, nebo častěji vytrhne celou květinu i s kořenem. Takhle se dá ve zkratce popsat chování některých žen v centru Opavy. Místo, aby si rostlinu koupily, prostě ji vytrhnou přímo z ozdobného květináče v centru města.

Za bílého dne, bez jakéhokoli pokusu o nenápadnost. Redakci to včera přímo na místě potvrdila třicetiletá prodavačka Zuzana Němcová, která pracuje v obchodě na ulici Mezi Trhy v Opavě. „Viděla jsem to už mnohokrát. Jsou to ženy různých věkových kategorií. Vůbec se neohlíží, je jim jedno, jestli se někdo dívá. Nejčastěji to jsou starší ročníky. A pak jedna žena vidí druhou, jak květiny krade, a tak jde taky,“ popisuje Němcová s tím, že když na výlohu obchodu s kolegyní zaklepaly, žena se jen sebrala a odešla.

„Vedle nás jednomu z obchodníků vyškubaly výzdobu,“ podotkla a dodala, že po zlodějkách zůstává samozřejmě nepořádek. „Přitom jdou většinou z trhu, kde si mohou rostliny na zahradu koupit. Ale proč by to dělaly, když si to tady vyryjí zadarmo,“ zdůraznila na závěr Němcová.

Jak potvrdil provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek, s tímto problémem se setkávají spíše ojediněle. „Bývá to v jarních měsících po provedení výsadby mobilních nádob letničkami. Poté musíme samozřejmě výsadbu opravit a dosadit. Tyto krádeže se naštěstí nedějí pravidelně a ve velkém rozsahu,“ upřesnil.

Veronika Schindlerová