Potkani v Opavě se přemnožili. Dokonce tak, že je situace horší než v loňském roce. Alespoň to tvrdí deratizátor Jaroslav Vojtek z firmy Trideta, která dřív deratizaci v Opavě zajišťovala.

Své tvrzení pak doložil výjezdem do terénu, kde se mohla redakce o hrozivé situaci sama přesvědčit. „Zasypané díry nepovažuji za deratizaci. To, že se něco zahrne hlínou, neřeší problém, ale jen povrchovou úpravu,“ upozorňuje Jaroslav Vojtek.

„Od loňska potkanů v Opavě přibylo. Nelze provádět deratizaci pod heslem: Co není vidět, to není,“ zdůraznil.

Město má však na situaci odlišný názor. „Loňská deratizace byla dobře provedena a populaci potkanů se podařilo snížit. Potkani však, bohužel, mají poměrně dobré podmínky pro další rozmnožování. V kontejnerech a popelnicích je velké množství potravin a potraviny jsou zčásti i v kanalizaci,“ informoval tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Jak dále zmínil, na podzim letošního roku připravuje město další celoplošnou deratizaci, a to ve spolupráci se Severomoravskými vodovody a kanalizacemi. „Díky spolupráci bude možné velmi dobře pokrýt kanalizační sítě a deratizace může být vysoce účinná,“ doplnil Šindler.