K prvnímu případu došlo v neděli, kdy si v autě projíždějící policisté všimli gestikulující ženy a vedle ní muže, který ležel bezvládně na chodníku. Policisté rychle vyběhli z auta a zjistili u muže selhání životních funkcí.

„Muž nedýchal, proto jeden strážník ihned začal s masáží srdce, zatímco druhý připravoval automatický defibrilátor. Hned po prvním výboji začal muž opět slabě dýchat. Přístroj AED doporučoval pokračovat v resuscitaci, to už ale druhý člen hlídky telefonicky kontaktoval záchranáře. Operační tísňové linky 155 pak hlídce podával telefonicky další instrukce až do příjezdu rychlé záchranné služby,“ informoval ředitel Městské policie Opava Jiří Klein.

Profesor Černohorský jako rektor Slezské univerzity v Opavě na jejím akademickém dni.
Opavská Slezská univerzita se loučí se svým prvním rektorem a zakladatelem

V pondělí pak na lince 156 strážníci přijali oznámení o muži, který sedí před vchodem svého domu v pyžamu a nehýbe se. „Strážníci vyjeli na místo, bylo půl čtvrté v noci. Hlídka za pomoci sousedů zajistila otevření vchodových dveří a muže, jenž s hlídkou komunikoval, chtěla doprovodit až k bytu. Na chodbě domu se ale muži udělalo nevolno a ztratil vědomí,“ upozornil Jiří Kelin.

Opavští strážníci proto opět požádali o pomoc operátora tísňové linky 155 a až do příjezdu záchranářů prováděli u zkolabované osoby masáž srdce. „Rád bych touto cestou našim strážníkům poděkoval za profesionální práci na místech událostí,“ doplnil ředitel Městské policie Opava.