Krizový štáb města rozhodl, že své brány uzavře s platností od úterý 17. března většina opavských mateřských škol. V provozu zůstanou jen čtyři, a sice MŠ Otická (2 třídy), MŠ Edvarda Beneše (6 tříd), MŠ Olomoucká (4 třídy) a MŠ Riegrova (3 třídy). Maximální počet dětí v každé třídě je stanoven na patnáct, do školky nebudou přijímány nemocné děti. 

Své ratolesti sem však mohou poslat jen vybraní rodiče, a sice ti, kteří pracují ve zdravotnictví, u hasičů, policistů, v potravinářství, lékárnách, optikách či drogeriích. Další zcela mimořádné případy se budou podle opavské radnice posuzovat individuálně. „Situace je vážná a musíme přistupovat k tvrdým opatřením. Věřím, že veřejnost to pochopí,“ uvedl primátor Tomáš Navrátil.

Mateřské školy už jsou mimo jiné na Opavsku uzavřeny také v Hlučíně nebo v Ludgeřovicích.

Noste roušky, nabádá primátor

Čelní představitel Opavy zároveň žádá veřejnost, aby všichni při pohybu venku používali jakoukoli roušku nebo si obličej chránili alespoň šálou nebo šátkem. „Prosím o maximální omezení pohybu jen na nejnutnější případy. Jen tak se nám může podařit snížit šíření koronaviru,“ doplnil Tomáš Navrátil. 

V nejbližších dnech mohou všichni Opavané také očekávat, že jim do schránek přijdou letáky, kde se dozví základní informace a kontakty. Dubnové vydání zpravodaje Hláska je zrušeno.

Kvůli nouzovému stavu funguje ve slezské metropoli několik linek Krizového štábu, a to na číslech 553 756 621, 553 756 102, 604 229 373 a 604 229 370. Krizový štáb lze kontaktovat i prostřednictvím emailu na krize@opava-city.cz. 

Online reportáž