První rouškomaty byly uvedeny do provozu už také ve slezské metropoli. 

Zájemci je mohou najít v hypermarketu Tesco v Těšínské ulici naproti pobočky České pošty a poté v Obchodním centru Breda&Weinstein u vchodu z ulice U Fortny.

Co se jejich nabídky týká, lidé si mohou koupit nanouhlíkové roušky, které lze použít vícekrát, poté respirátory druhé kategorie a nakonec také dezinfekční gely. 

U každého zakoupeného zboží je návod, jak pomůcky ošetřovat či jak s nimi naložit po použití. „Původně jsme jednali s různými částmi města, že bychom automaty umístili tam. Jenže ty mají nařízení, a sice, že musejí respirátory brát od státu. Stát je nabízí za 240 korun za kus. My jsme si řekli, že chceme být přístupnější pro občany a mít přijatelnější cenu. Takže respirátor stojí 200 korun, cena jednoho při koupi dvou kusů je pak 190 korun, je tam desetikorunová sleva. Jedna rouška vyjde na 100 korun, opět při koupi dvou kusů je jedna se slevou za 90 korun,“ vysvětluje jeden z iniciátorů vzniku rouškomatů v Opavě Lukáš Kubín.

Platba v automatech je možná hned několika způsoby. Přijímají mince, bankovky a samozřejmostí je také bezkontaktní platba kreditkou. Doplňování funguje průběžně.

„Máme také online sledovací systém, takže poznáme, když bude automat potřebovat doplnit a zboží dodáme,“ doplnil Lukáš Kubín, který se kromě instalace těchto dvou opavských rouškomatů postaral i o vznik dalších dvou ještě v Ostravě.